S nákupními vozíky jezdíme už 80 let. Počáteční nezájem o ně vyřešila až reklamní kampaň

První nákupní vozíky, které 4. června 1937 připravil pro své zákazníky majitel deseti oklahomských obchodů Sylvan Goldman, se u nakupujících příliš vřelého přijetá nedočkaly. „Ženy nám říkaly, že mají dost tlačení dětských kočárků, a muži zase prohlašovali, že jsou přece dost silní na to, aby unesli košíček,“ vzpomínal koncem 70. let na nelehké začátky Goldman, který se ale svého vynálezu, který připomínal pojízdnou skládací židli, odmítal vzdát.

Oklahoma/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákupní vozík (Ilustrační snímek) | Foto: Kai Oberhauser | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Nakonec pomohla promyšlená reklamní kampaň. „Do každého obchodu jsem najal jednu ženu mezi dvaceti a třiceti lety, jednu asi o deset let starší a někoho těsně před šedesátkou. Muže zastupovali třicátníci nebo padesátníci. Všichni jezdili sem a tam, v košících měli zboží a do toho hostesky nabízely nově příchozím vozíky k vyzkoušení,“ popsal Sylvan Goldman druhý a mnohem úspěšnější pokus o nasazení novinky, kterou zprvu přijali s nadšením jen starší lidé.

V září 1937 se podnikavý vynálezce vypravil na veletrh určený obchodníkům, kde jeho vozíky vzbudily zaslouženou pozornost. Když ale přišlo na lámání chleba, byli vedoucí obchodů opatrní – báli se třeba hravých dětí a následné škody – a objednávky se právě nehrnuly. Goldman nakonec opět vsadil na živou ukázku a natočil film, ve kterém názorně ukázal výhody nákupního vozíku. A znovu se mu povedlo zlepšovák prosadit a koncem roku 1937 již rozjel výrobu nákupních vozíků ve velkém.

Vozíky – zprvu to byla trubková konstrukce s kolečky, jež nesla dva obyčejné košíky, jeden u země a druhý nahoře – se během 40. let staly běžnou součástí obchodů. Jako jeden z prvních Čechů se s nimi setkal Jan Werich, který na ně narazil během svého pobytu za oceánem během druhé světové války. Ještě několik let však trvalo, než se objevily vozíky dnešního typu – s odklopnou zadní stěnou, které se dají zaparkovat jeden do druhého a šetří tak místo v obchodech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme