S padesátihaléři a papírovými dvacetikorunami budeme po pondělku muset do ČNB

Neplatné padesátníky a papírové dvacetikoruny si můžeme v bankách vyměnit naposledy v pondělí. Pak už s mimi budeme muset jen do České národní banky v Praze nebo do jejích krajských poboček.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail padesátihaléřové mince

detail padesátihaléřové mince | Foto: ČNB

Mluvčí České národní banky Marek Petruš v Ranním Interview řekl, proč vlastně došlo ke stažení papírových dvacetikorun.

"Zjistili jsme někdy koncem 90. let, že lidé začali více používat kovové dvacetikoruny, proto už před deseti lety jsme už příliš papírové dvacetikoruny nevyráběli. Nezaváděli jsme nové do oběhu a zajistili jsme, že mezi lidmi a obchodníky jsou pochybnostmi, zda vůbec platí. Takže nakonec došlo k rozhodnutí, že budou neplatné."

Haléř byla původně drobná stříbrná mince ražená ve 13. století ve městě Hall v současném Rakousku. Jménem haléř, chcete-li halíř, byly pak označovány stříbrné, později měděné mince nejnižší hodnoty.

Česká národní banka bude v souladu s připravovanou vyhláškou přijímat a měnit neplatné padesátihaléře až do konce srpna 2014.

Milan Kopp, Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme