S přípravou mýta chce státu radit jediná firma

Při přípravě systému elektronického mýtného pro kamiony chce překvapivě radit státu jen jediná firma. "V tendru na projektového manažera podalo svou nabídku jen konsorcium Deloitte Czech republic a Bovis Lend Lease. Nabídková cena bez DPH činí necelých 90 milionů korun," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona aut na dálnici | Foto: Jan Rosenauer

Pro ministerstvo dopravy je pouze jediná nabídka překvapením, protože zadávací dokumentaci si vyzvedly desítky zájemců. Podle Švejnohové se většina firem pravděpodobně soustředí na hlavní soutěž, ze které vyjde generální dodavatel celého systému.

Nyní členové hodnotící komise studují předložené materiály a k závěrečnému rozhodnutí se sejdou v pondělí 9. května. Kritériem pro výběr poradce bude ekonomická výhodnost nabídky. Původně se totiž počítalo, že hodnota zakázky by měla činit asi 70 milionů korun.

Vítěz tendru by měl být znám nejpozději do konce května, odkdy má služby státu poskytovat. Radit má až do konce roku 2006. Na výběr poradce má navázat samotná soutěž na dodavatele systému. Tu chce stát vyhlásit nejpozději do konce června. Původně přitom ministerstvo tvrdilo, že řízení vypíše do konce března.

Původní termín spuštění systému 1. ledna 2006 již vláda vzdala. Nyní chce zavést mýtné během roku 2006. V první fázi by měla platit vozidla nad 7,5 tuny, a to na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací. Později by se postupně mýtné mohlo rozšířit na vybrané tahy prvních tříd. To by však musela schválit také EU.

Do doby, než se v Česku začne mýtné platit, chce stát omezit tranzit kamionů zavedením příhraničního zpoplatněného pásma i na silnicích prvních tříd. Zaplatit dálniční známku by tak musely všechny kamiony na vjezdu do republiky, ať chtějí dálnice použít, či nikoli.

Martin Hromádka, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme