Sabena vyhlásila bankrot

Belgická letecká společnost Sabena podle očekávání vyhlásila bankrot. Všechny snahy oživit vysoce zadluženou a nadále ztrátovou Sabenu ztroskotaly. Oznámil to večer předseda správní rady Sabeny Fred Chaffart s tím, že formálně musí bankrot ještě potvrdit justice, ale že se jedná o skutečný konec společnosti. Od zítřka tak přestanou létat všechny stroje této společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní letadlo

Vedení Sabeny ani belgické vládě se nepodařilo najít potřebného soukromého investora. Jako poslední záchrana se jevilo jednání s firmou Virgin. Té ale nabídnuté podmínky nevyhovovaly. Sabena má dluhy přes 2 miliardy eur, žádný volný kapitál ani peníze na provoz. Krach Sabeny je prvním bankrotem národních aerolinek v západní Evropě.

Úpadek Sabeny ale nedělá vrásky jen manažerům. Sabena zaměstnává 12 tisíce lidí, kteří mohou přijít se ze dne na den o práci. Proto dnes jedná s představiteli leteckých profesních svazů belgický premiér Verhofstad. Sabena zároveň jedná se společností Virgin Express o převzetí části plánovaných letů.

O práci přijde nejen nejméně 6000 zaměstnanců Sabeny, ale ohrožena budou místa i v podnicích, které se Sabenou úzce spolupracovaly. Zaměstnanci Sabeny rozhodnutí očekávali a již před oznámením odnášeli své osobní věci ze svého pracoviště. Piloti a pozemní personál Sabeny na bruselském letišti za podpory dalších zaměstnanců zahájili již dopoledne stávku. Na bruselském letišti vládla nervozita, proto v jeho blízkosti úřady rozmístily 150 policistů. Různé protesty budou pokračovat, dokud úřady neoznámí jasné sociální a finanční podmínky, za jakých se Sabena rozloučí se svými zaměstnanci.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme