Samsung si připsal vítězství v právním sporu s Applem v Japonsku

Spor Applu a Samsungu má další rozuzlení. Tokijský soud rozhodl, že mobilní přístroje jihokorejské firmy Samsung Electronics neporušují patenty americké firmy Apple.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tablety od společnosti Samsung

Tablety od společnosti Samsung | Zdroj: Reuters

Vítězství Samsungu v další z právních bitev, které s Applem vede, přichází týden poté, co firma prohrála důležitý patentový spor ve Spojených státech. Obě společnosti spolu vedou právní válku hned v několika zemích světa a obviňují se v ní z porušování svých patentů na technologie používané pro chytré telefony a tablety.

Podle Jiřího Donáta, konzultanta společnosti A.T. Kearney, jde ale jenom o právní hry, které ani jednu z firem nemohou položit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O patentových sporech mluvil ve Světě o jedné Jiří Donát, konzultant společnosti A.T. Kearney

„Všimněme si, že když už opravdu o něco šlo a ta firma byla opravdu bohatá, dosáhla aspoň toho, že ten spor trval hodně dlouho. A není žádný obor na světě, který se vyvíjí tak rychle jako informační technologie.“

„Takže pakliže se třeba Microsoft soudí s vládou Spojených států o internet Explorer já nevím osm let, tak dospějí do situace, kdy ten trh internetových prohlížečů není zajímavý, není vůbec důležitý a už není o co se soudit,“ řekl Donát ve Světě o jedné.

Pokud v každé zemi padne úplně jiný verdikt ohledně porušování patentů, firmy si podle něj budou muset v jednotlivých státech vyplácet odškodné.

‘V globální době zvítězí obchod nad právem‘

„Bohužel systém není dokonalý, dokonce bych řekl, že je koncepčně špatně postavený. To vyplývá z toho, že každý právní systém je v rukou určitého státu, to znamená, že platí na jeho území. Stát si rozhoduje o tom, co je patentovatelné a jakým způsobem bude patenty udělovat. Takže to, co je například patentované ve Spojených státech, není patentované v některých jiných zemích.“

„Ale bohužel dneska máme dobu globální, to znamená, že výrobky se prodávají všude na světě, internetové služby také existují všude na světě a to vede k zásadnímu rozporu. A myslím si, že ten, kdo nakonec zvítězí, bude samozřejmě obchod. To znamená, že právní systém bude muset ve své současné podobě zaniknout,“ domnívá se Donát.

Principem těchto zásadních patentových sporů je podle něj to, že dnes je možné patentovat téměř všechno.

„V podstatě dneska jeden mobilní telefon je údajně chráněn až 200 tisíci patenty, které jsou samy o sobě sporné. Takže kdybyste se měl vyvarovat zneužití nebo narušení nějakého práva, které v tom telefonu je, tak už byste asi nemohl vyvinout nic.“

„Protože mezi těmi patenty je třeba i to, jakým způsobem se dá pomocí prstu pohybovat obrazovkou, co má udělat text, když narazí na konec a tak dále. V podstatě jenom čekáme na to, kdy si někdo třeba patentuje abecedu,“ poznamenal Jiří Donát.

Naďa Bělovská, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme