O 125 miliard korun menší provozní zisk. Jihokorejský Samsung zveřejnil údaje za druhé čtvrtletí

Jihokorejská společnost Samsung Electronics čeká výrazný pokles zisku. Výrobce mobilních telefonů a další elektroniky uvedl, že provozní zisk mu ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů meziročně klesl o 56 procent na 6,5 bilionu wonů (přes 125 miliard Kč). Hlavním důvodem je slabý trh s čipy i potíže na trhu smartphonů, což Samsung dává do souvislosti mimo jiné s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Samsung

Logo Samsung | Zdroj: Reuters

Předběžné výsledky jsou přesto lepší, než očekávali analytici. Vylepšit je totiž pomohl jednorázový zisk divize displejů ve výši 800 miliard wonů (15,4 miliardy Kč).

Největší výrobce smartphonů na světě tak vykáže už třetí kvartální pokles zisku za sebou. Tržby firmě předběžně klesly o 4,2 procenta na 56 bilionů wonů (1,1 bilionu Kč). Podrobnější výsledky Samsung zveřejní na konci července.

Podnik částečně doplácí i na nadvýrobu, která je důsledkem poklesu cen polovodičů. Ty tvoří hlavní zdroj příjmů Samsungu. Nepřímo pak firmu zasáhly americké sankce namířené proti jeho klíčovému zákazníkovi, kterým je čínská společnost Huawei. Výrobce čipů obecně také poškozuje zvyšování cel, jež se odráží v poptávce po elektronických přístrojích.

V dubnu firma uvedla na trh první smartphone podporující mobilní sítě páté generace (5G). Na trhu chytrých telefonů čelí Samsung stále silnější konkurenci z Číny, sází proto na 5G verzi své řady Galaxy S10.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme