Šanghaj se má stát největším čínským obchodním centrem
Šanghaj by se měla stát do osmi let mezinárodním finančním centrem. Plánují to alespoň čínské úřady. Inspirací by čínskému velkoměstu měl být New York, Londýn nebo Hong Kong. Podle ekonomů k tomu Šanghaj předpoklady má. Do tří let by se měl v tomto čínském městě zvýšit objem obchodování na trilion jüanů ročně, tedy zhruba tři triliony českých korun.
Šanghaj je už dnes po Hong Kongu největším finančním centem v Číně. Podle plánů Pekingu by se právě v Šanghaji měli bankéři, na rozdíl od Hong Kongu, zaměřovat na obchodování s čínskou měnou jüanem.
O jüanech se často mluví jako o podhodnocené měně. Plán rozvoje Šanghaje považují odborníci za takový vzkaz Pekingu, že pohyb kurzu jüanu plánuje udržet pod svou kontrolou. Kurz čínské měny je totiž v poslední době pod vlivem obchodování v Hong Kongu a na dalších mimočínských trzích.
O tématu mluvila na Radiožurnálu východoasijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková
Pekingu se to samozřejmě nelíbí a proto občas určí oficiální denní kurz jüanu odlišně od výsledků hongkongského obchodování.
Nové obchodní centrum v Šanghaji by mělo přilákat zahraniční firmy, které by podle Číny měly obchodovat s akciemi v jüanech a na čínských akciových trzích, namísto Hong Kongu a dalších burz.
Úřady také diskutují o tom, zavést na šanghajské burze něco jako mezinárodní sekci. Šanghajský starosta však tento měsíc uvedl, že na to zatím ještě není vhodná doba.