Šanghajské burze hrozí pád akcií

Na čínské burze v Šanghaji hrozí nekontrolovatelný pád cen akcií. Varují před ním ekonomové včetně nejbohatšího muže v Asii, Li Ka-šinga. Podle nich jsou akcie obchodovatelné v Šanghaji nadhodnocené a brzy může dojit k jejich propadu, což by výrazně ovlivnilo i ostatní světové burzy, mezi prvními Hong Kong. K podobnému dominovému efektu už došlo na začátku roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šanghajská tržnice | Foto: psyling.psy.cmu.edu

Problém, který kromě šanghajské ohrožuje i druhou čínskou burzu v Šen-čenu, se týká hlavně takzvaných A akcií, tedy společností, jejichž roční obrat dosahuje nejméně miliardy juanů, což jsou v přepočtu téměř tři miliardy korun. V současnosti totiž jejich ceny stále rostou, podle expertů ale neodrážejí skutečný stav.

Nejbohatší muž Asie, Li Ka-šing mluví o nafouknuté bublině, která když praskne, dojde k rychlému prodeji a možnému kolapsu, který poškodí zejména drobné akcionáře. K následnému propadu by pak došlo i na burzách v Hong Kongu, New Yorku či Londýně.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme