Sankce za rozpočtovou nekázeň nebudou v EU automatické

Sankce za překročí tříprocentní hranici rozpočtového schodku, na kterých se včera shodli ministři financí EU, nebudou automatické. Země, která se dostane do deficitu bude mít šest měsíců na nápravu a teprve pokud během této doby neudělá potřebné kroky, nastoupí sankční mechanismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

„To je docela férové, ale přísné pravidlo, protože v parlamentní demokracii je těžké během půl roku něco změnit. Parlament musí velmi rychle schválit drastická opatření, což velmi dobře ukáže vůli země řešit situaci,“ myslí si ekonom Raiffeisenbank a exministr financí Pavel Mertlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových rozpočtových pravidlech v EU mluvil ekonom Raiffeisenbank a exministr financí Pavel Mertlík

„Já tomu rozumím tak, že po půl roce přicházejí sankce automaticky a možností obrany je to, že by většina členských zemí posléze hlasovala proti. Je tam tedy možnost zpětného majoritního veta,“ dodal Mertlík.

Současně zdůraznil, že nejde o hotovou věc, ale o součást procesu. „My jsme dosud žili v situaci, kdy nějaké sankce platily, ale v praxi nebyly vůči významným zemím, například Německu nebo Francii, uplatňovány. Teď je otázka, zda se tyto země začnou chovat jinak.“

V tuto chvíli podle Mertlíka sankce za výši zadlužení a nebo za příliš vysoké schodky státního rozpočtu v podstatě nikomu nehrozí.

„Samozřejmě jsou země, které budou mít obrovské deficity, například Irsko by mohlo mít schodek až 30 procent HDP. V tomto případě ale není důvodem špatné hospodaření, ale zhroucení bankovní soustavy. Jde tedy o to, jakým způsobem se bude dluh měřit. Evropská komise a další instituce mají připravit nové definice toho, co to je deficit,“ uvedl ekonom Raiffeisenbank.

Podobná opatření i pro Česko

Veškerá opatření se zatím týkají jen eurozóny. Do prosince se ale čeká i návrh opatření, která by zahrnovala tresty pro rozpočtové hříšníky ze zbytku Evropy, včetně České republiky. Mertlík očekává, že budou v podstatě stejná, pouze začnou platit o něco později.

„Česká republika má momentálně deficity, které tříprocentní hranici překračují, ale podobně jsou na tom kvůli recesi téměř všechny evropské země. Mimořádná situace už ale postupně končí a jde o to, aby se země připravily na situaci, kdy v Evropě bude mnohem pomalejší růst a přesto je třeba hospodařit s vyrovnanými veřejnými financemi,“ řekl Mertlík.

Českým problémem podle něj je, že při pomalém ekonomickém růstu a velmi rychlém růstu objemu starobních důchodů se bude deficit udržovat stále poměrně vysoký. Nezbytné budou proto další reformy a také zvyšování daní.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme