Santův efekt poráží hospodářsko-politická rozhodnutí

Koncem roku burzy často posilují. Investoři, aby uhladili své účetní výkazy, uzavírají co nejvíce obchodů tak, aby je mohli zapsat ještě za letošek. Výjimkou není ani prosinec 2010, i přes to, že některá měnová a fiskální opatření vlád by mohla mířit zdánlivě proti oživení trhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaostřeno na finance | Foto: jscreationzs FreeDigitalPhotos.net

Například čínská centrální banka prodlouží požadavek na vyšší rezervy komerčních bank. „V Číně se vláda snaží brzdit růst kvůli obavě z inflace. V sektoru potravin už výrazně vzrostly ceny. Vliv na ceny akcií bude ale spíše lokální,“ myslí si analytik Capital Partners Jiří Zendulka. Ani v Číně se zatím korekce trhu neprojevila. V úvodu týdne tamní akciové indexy rostou.

Ve Spojených státech se dokonce v pátek index S&P 500 dostal nejvýše od září 2008. „Optimismus dodávají zprávy o uvolňování peněz do americké ekonomiky, pozitivní jsou očekávání další výsledkové sezóny,“ vysvětlil Zendulka. Další růst bude ale podle něj omezený, právě proto, že optimistická očekávání už jsou v cenách akcií zahrnuta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář k závěru roku na akciových trzích od Jiřího Zendulky

Do dalších měsíců má podle Zendulky růstový potenciál například trh zelených technologií nebo zdravotnicví.

Roman Chlupatý, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme