Sazka na schůzi zatím nic nevyřešila, jedná se dál

Už jen na chvíli má insolvenční soud pronajatý sál Národního domu na Vinohradech ke schůzi věřitelů Sazky. Zatím ale o ničem nerozhodli. Soud totiž nyní teprve zjišťuje, kdo jakou silou hlasu může budoucnost firmy ovlivnit. Jednání budou pokračovat tedy jinde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Hušák | Foto: Filip Jandourek

Zdá se, že dnešní schůze věřitelů bude nekonečná. Soudce Harmach už oznámil, že v 15 hodin a 30 minut schůzi přesune z Národního domu na Vinohradech do budovy soudu ve Slezské ulici. V Raisově sále se totiž vše musí nachystat na večerní ples.

Schůzi od začátku zdržuje příval námitek, které Sazka i část jejích věřitelů uplatňuje.

Soudce ale dal jasně najevo, že má dnes v úmyslu projednat všechny body programu a tedy i způsob rozhodnutí o úpadku. Tím může být buď konkurz, anebo reorganizace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Drtina sleduje jednání Sazky a věřitelů

Věřitelé zadlužené loterijní firmy Sazka mají rozhodnout, co bude dál se společností v úpadku. Nabízejí se dva scénáře. Buď Sazka projde procesem ozdravění, anebo spadne do konkursu.

Ale odhadovat v tuto chvíli, jak věřitelská schůze skončí, je předčasné. Až těsně před 15. hodinou bylo teprve jasné, jak silná hlasovací práva bude každý z věřitelů mít. V sále jsou zástupci držitelů dluhů za asi 8 a půl miliardy korun.

Program má asi sedm bodů, nyní se projednává čtvrtý. Kromě už zmíněného „zlatého hřebu nakonec“, tedy co dál se Sazkou, budou věřitelé volit i věřitelský výbor – jakýsi orgán, který za ně bude jednat, hlasovat o setrvání nebo naopak odvolání insolvenčního správce Josefa Cupky a také o tom, jestli hlasovací právo zůstane jen těm pohledávkám, které správce Cupka zjistil a nepopřel je, nebo jim toto právo omezí.

Jednání je velmi zdlouhavé, dopoledne ho několikrát narušily námitky Aleše Hušáka, jeho právníků i právníků jemu spřízněných firem.

Hušák vznesl námitku podjatosti soudce. Vedl se spor o výklad některých ustanovení insolvenčního zákona. Namítal dokonce i to, že je ze strany soudu šikanován, když ho soud údajně opakovaně vyzýval, ať potvrdí pravost svého podpisu na některých listinách.

Schůze bude přesunuta

Další velmi aktivní právničkou je zástupkyně Bestsportu, provozovatele O2 arény. Nelíbí se jí, že její šestimiliardová přihláška pohledávky zapadla, a přestože soudu došla už před měsícem, na přezkum se včera nedostala. Je proto nanejvýš pravděpodobné, že spor ještě bude mít dlouhou soudní dohru.

Jednání ale bude pokračovat v budově soudu ve Slezské ulici, protože soudce chce, aby se dnes ve věci rozhodlo. Dá se čekat, že podobně jako se včera přezkumné řízení protáhlo chvíli před půlnoc, ani dnes neskončí za světla.

O aktuálním vývoji informuje zpravodajství Radiožurnálu.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme