Sazka přechází pod nového majitele, akciovou společnost Sázková kancelář

Insolvenční správce Sazky ještě dnes podepíše smlouvu o prodeji loterijního podniku s akciovou společností Sázková kancelář. Za ní stojí dvojice finančních skupin PPF a KKCG, které v tendru za Sazku nabídly nejvyšší částku 3,8 miliardy korun. Celou transakci ještě bude muset posoudit antimonopolní úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Insolvenční správce Josef Cupka oznámil, že Sazku ve výběrovém řízeni získaly společně skupiny PPF a KKCG | Zdroj: ČTK

Správce Josef Cupka zveřejnil zbývající dvě nabídky. Jednu, jen o 109 milionů korun nižší, než byla vítězná, podala firma Charlcoal finančníka Pavla Tykače. Druhou, pouze půlmiliardovou, dal Synot Holding.

Věřitelský výbor dnes schválil prodej Sazky vítězné nabídce, příslušné smlouvy proto odpoledne budou podepsány v kanceláři insolvenčního správce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj kolem prodeje Sazky shrnul v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina

Sazka ale novým majitelům hned patřit nebude. Transakci totiž ještě musí schválit antimonopolní úřad, což může trvat až pět měsíců. Josef Cupka ale čeká, že by to mohlo být i dříve. Do té doby se na chodu Sazky nic nemění, hlavní slovo v ní má dál správce.

Ale i poté, co smlouva nabyde účinnosti, Josef Cupka v Sazce zůstane dál, jak vysvětlil jeho právník Jan Hrazdíra.

„Jedna věc je podnik Sazka, to, co provozuje loterijní činnost, a ten insolvenční správce předá v okamžiku, kdy dnes podepsaná smlouva nabyde účinnosti. V tu chvíli on ten podnik odevzdá nabyvateli. Nicméně nadále zůstane insolvenčním správcem společnosti Sazka, akciová společnost, kde mu samozřejmě zůstane řada dalších úkolů, ta společnost v konkurzu bude existovat dál,“ uvedl Hrazdíra.

Josef Cupak zatím nechce spekulovat, z jaké části budou uspokojeny pohledávky jednotlivých věřitelů. Propočty, které Radiožurnál uveřejnil o víkendu, že půjde zhruba o 20 procent nominální hodnoty pohledávek, označil za reálné. Nezajištění věřitelé, což je drtivá většina z 3000 přihlášek, se tak budou muset smířit s tím, že čtyři pětiny dluhu odepíší a zpátky je nedostanou.

Přesnější čísla budeme znát až po dalším přezkumném jednání, kdy správce posoudí i další, zatím sporné přihlášky.

Změnu vlastníka mohou ještě zvrátit žaloby

Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard, chce výběrové řízení napadnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne o vývoji kolem Sazky diskutovali Ekonomický analytik Miroslav Motejlek ze serveru Motejlek.com a Zdeněk John, vedoucí ekonomické redakce Aktuálně.cz

Kritizuje ho i Česká spořitelna, která je členem věřitelského výboru Sazky. Požádala insolvenční soud, aby dal insolvenčnímu správci pokyn k okamžitému zrušení výběrového řízení na prodej společnosti.

Ekonomický analytik Miroslav Motejlek ze serveru Motejlek.com v Ozvěnách dne uvedl, že výhrady sice asi definitivně zpochybnit výsledek soutěže nemohou. „Nicméně mohu vyvolat jistou právní nejistotu, mohou finální převzetí, nebo skutečné plné řízení ze strany těch dvou skupin pozdržet. Určitě mohou vytvořit nějaký tlak.“

„První nejste může trvat několi měsíců, možná i delší dobu. Penta se vtom jistě bude angažovat a jak se zdá, tak na její straně je Česká spořitelna, která je důležitým finančním partnerem Penty, dodal Motejlek.“

Milan Kopp, Renáta Prátová, Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme