Sběratelé platí za Lego statisíce. Hodnota značky každoročně roste o 12 procent

Pro děti zábavná hra, pro dospělé výhodná investice. Na značce Lego lze dobře vydělat. Její cena se jen za poslední rok zhodnotila o 12 procent. A podle britského listu The Telegraph se dokonce barevné kostičky za posledních 15 let staly lepší investicí než bezpečně obchodované akcie, zlato nebo úrokové účty. Hodnotnější jsou takové herní sety, které se na trhu prodávají jen krátce. O nejlepší stavebnice pak zájemci bojují v dražbách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legoroboti

Legoroboti | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Jordiferrer

Manažer IT společnosti, 44letý Radovan Pekárek, se do barevných plastových kostek zamiloval už jako dítě. Stavitelská vášeň mu vydržela až do dospělosti. Dnes patří mezi sběratele Lega a jeho modely si můžou lidé prohlédnout třeba v Kostkolandu v Brně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za některé stavebnicové sety Lega zaplatí sběratelé až stovky tisíc korun. Více v reportáži Barbory Kladivové

„Já se zaměřuji na stavebnice s vlakovou tématikou, ty mám víceméně všechny, co Lego vydalo. Kromě prapočátků nebo stavebnic, které jsou proklatě drahé, protože se dají sehnat jen u takzvaných překupníků. Stojí desítky tisíc korun a to se mi moc dávat nechce.“

Přesto má Radovan Pekárek statisíce plastových kostiček za víc než půl milionu korun. Z bezpečnostních důvodů je neukládá na jednom místě. Kostky lega ale nejsou jeho jedinou investicí.

„Jedna rovná kolej, která se používá pro starší vlakové systémy, se prodává za 70 až 100 korun. Na to, abyste vytvořili kolejiště, které má několik čtverečních metrů, těch kolejí potřebujete 300 nebo 600. Jenom v kolejích je uloženo přes sto tisíc korun. Motory se dneska pohybují v částkách okolo dvou tisíc korun.“

'Musíte odhadnout úspěšnou sérii'

Za nové vlakové stavebnice v krabici platí v průměru Radovan Pekárek čtyři až pět tisíc korun. S tím, že by bylo Lego opravdu lukrativní investicí, souhlasí jen zčásti:

„Musíte vědět a mít odhad, jakou stavebnici koupit. Musíte odhadnout úspěšnou sérii, po které bude, poté co ji Lego přestane oficiálně vyrábět, uživatelský hlad.“

Firma Lego v Kladně vyrábí už i figurky | Foto: LEGO

Mezi největší taháky pro investory patří stavebnice inspirovaná ságou Star Wars - mezi dvaceti nejcennějšími jich má série hned deset. Tím nejlepším kusem je model vesmírné loni Millennium Falcon z roku 2007 - za něj by dnes zájemci zaplatili v přepočtu skoro 100 tisíc korun. Původní cena ale přitom byla jen desetinová.

Podobně zhodnocený model existuje i v pražském muzeu Lega. A to předloha stavby indického Tádž Mahalu, která je přes 40 centimetrů vysoká, říká ředitel muzea, Jan Vokolek:

„Když jsme začínali, tak cena reálného setu byla šest tisíc korun. Dneska je jeho reálná tržní hodnota okolo sta tisíc korun.“

A podobně cenné jsou podle Jana Vokolka i domy z plastových kostek, které dánská firma vyrábí od roku 2007.

„Každý rok vznikají jeden až dva domy s tím, že domy z roku 2007 se už nedají sehnat. Pokud se dají sehnat, tak to má doma nějaký spekulant zašité pod postelí a hodnota domečku je mezi 50 až 70 tisíci s tím, že pořizovací cena, když se vyráběly, byla do pěti tisíc korun.“

Lego projekt - Vysoké Mýto | Foto: Lukáš Peška

Kolem domečků je i spousta postaviček, které jsou součástí setu. „To jsou sety, které mají přes dva tisíce kostiček a patří mezi větší stavby z Lega. K tomu jsou samozřejmě i figurky. Jsou to jedny z nejcennějších modelů, které u nás můžou návštěvníci vidět," dodává ředitel muzea.

Příběh stavebnice Lego odstartoval v roce 1932, kdy chudý dánský tesař začal vyrábět dřevěné hračky. Legendární LEGO kostka přišla na svět až po druhé světové válce v roce 1949. Dnes je výroba plastové stavebnice mezinárodní záležitostí, od roku 2000 sjíždějí kostičky i z českých pásů. Celkem továrny za rok vyrobí přes dvacet miliard dílků - tedy asi 600 kostek za sekundu.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme