Není možné začít vyplácet věřitele banky Sberbank CZ, podle insolvenční správkyně se totiž jeden odvolal

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová nemůže přistoupit k výplatě věřitelů Sberbank, kterou plánovala zahájit letos v polovině prosince. Jeden z věřitelů Sberbank CZ totiž podal odvolání proti výplatě formou částečného rozvrhu, který 13. listopadu schválil insolvenční soud. Jde o společnost LitFin SPV 9 s pohledávkou 27 milionů korun, uvádí Lužová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sberbank

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna (ilustrační foto) | Foto: Katherine Vašíčková | Zdroj: Český rozhlas

Insolvenční soud povolil žádost Lužové o povolení částečného rozvrhu 15 300 věřitelům Sberbank CZ ve výši 95 procent jejich pohledávek. Proti tomuto rozhodnutí mohl každý věřitel podat odvolání. V jeho důsledku nemůže rozhodnutí o povolení částečného rozvrhu nabýt právní moci.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna. Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace.

Věřitelé zkrachovalé Sberbank CZ si rozdělí 57 miliard, výplaty začnou už během poloviny letošního prosince

Číst článek

Kroky k odnětí licence zahájila Česká Národní Banka 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

„Jeden z věřitelů bohužel využil svého práva na odvolání proti rozhodnutí soudu o částečném rozvrhu. Nemohu tedy spustit výplatu 95 procent zjištěných pohledávek věřitelů, kterou jsem plánovala zahájit 18. prosince 2023,“ uvedla Lužová.

„Rozhodnutí o platnosti částečného rozvrhu má nyní v rukou Vrchní soud v Praze. Až po jeho rozhodnutí budeme moct k výplatě přistoupit,“ dodala Lužová.

Argumenty věřitele, který odvolání podal, jsou podle ní bezdůvodné. Věří proto, že Vrchní soud nakonec potvrdí platnost rozhodnutí o částečném rozvrhu.

Věřitelé padlé Sberbank získají většinu peněz letos. Kritizují pomalý proces vyplácení kvůli inflaci

Číst článek

Věřitele zkrachovalé Sberbank CZ měla vyplatit v absolutní většině případů Komerční banka, která již má zkušenosti s výplatou náhrad z Garančního fondu. Ve všech případech má být výplata bezhotovostní, kdy peníze budou zaslány na bankovní účet vedený v České republice, a to výhradně v českých korunách.

Klienty s vklady do 100 000 eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun, už vyplatil Garanční systém finančního trhu. Prostřednictvím poboček Komerční banky dosud vyplatil náhradu vkladů více než 87 000 klientů Sberbank CZ.

Získali přes 25 miliard korun. Náhrady vkladů ze zkrachovalé Sberbank CZ začal Garanční systém vyplácet 9. března 2022, tedy sedm pracovních dnů po pádu banky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme