Schodek 50 miliard, vláda posílá návrh státního rozpočtu sněmovně. Přidá vysokým školám i učitelům

Stát bude příští rok hospodařit se schodkem 50 miliard korun. Návrh rozpočtu v pondělí schválila vláda, řekla novinářům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Rozpočet, který bude schvalovat sněmovna vzešlá z říjnových voleb, počítá s růstem platů ve veřejné správě i se zvýšením rozpočtu vysokých škol o tři miliardy korun.

Praha (Aktualizováno: 15:21 25. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr financí Ivan Pilný se zdraví před jednáním vlády, která 25. září v Praze projednávala návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na příští rok včetně rozpočtové dokumentace.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministr financí Ivan Pilný se zdraví před jednáním vlády, která 25. září v Praze projednávala návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na příští rok včetně rozpočtové dokumentace. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí sdělilo, že příjmy státního rozpočtu jsou pro rok 2018 navrženy ve výši 1302,3 miliardy korun, naopak výdaje státního rozpočtu by měly činit 1352,3 miliardy korun. Deficit by tak měl dosáhnout 50 miliard korun.

Vláda během dnešního jednání také rozhodla, že zaměstnanci ve veřejné správě a členové bezpečnostních sborů, tedy policisté, hasiči či příslušníci vězeňské služby, dostanou od listopadu přidáno deset procent. Učitelé v regionálním školství o 15 procent. Zároveň kabinet schválil od ledna růst průměrných důchodů o 475 korun měsíčně. Předsednictvo vlády se dnes také shodlo, že vysoké školy dostanou tři miliardy korun navíc.

Marksová novinářům řekla, že jednotlivé položky rozpočtu byly už dohodnuty před schůzí vlády, takže jednání nebylo bouřlivé. „Dnes už nebyly žádné hádky, žádné diskuse,“ uvedla. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) návrh na twitteru označil za kompromis možného.

„Státní rozpočet, jak jej schválila vláda, ukazuje priority koaličních stran, a to rozdávat a míň investovat,“ říká ODS. Schodek je podle strany nehorázný.

Růst platů, důchodů nebo příjmů vysokých škol umožnilo navýšení příjmů rozpočtu zhruba o 21 miliard korun proti červnovému návrhu. K tomu ministerstvo financí přistoupilo po zlepšení odhadu vývoje ekonomiky a výběru daní. Navíc jednotlivá ministerstva uvolnila ze svých rezerv zhruba 10 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme