Schodek důchodového systému neudržitelně roste, varoval NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad varuje před růstem schodku českého penzijního systému. Deficit se totiž podle zjištění úřadu v letech 2009 až 2013 zvyšoval v průměru o 12 procent ročně. Přitom stav zvláštního účtu pro přebytky z důchodového pojištění by mohl být podle zjištění NKÚ dvojnásobný. A to pokud by se z důchodového systému nehradila i správa systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Ke konci roku 2013 byl stav účtu 22,6 miliardy korun. Započítávání nákladů na správu důchodového systému do jeho výdajů podle NKÚ zkresluje celkovou bilanci příjmů a výdajů systému,“ říká mluvčí NKÚ Olga Málková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu NKÚ o schodku důchodového systému komentuje prezident Asociace penzijních společností Vladimír Bezděk

„Pokud by totiž ministerstvo v letech 2004 až 2008, kdy byl důchodový systém přebytkový, převedlo na zvláštní účet celý přebytek a neodečetlo z něj výdaje na správu, mohl být zůstatek na zvláštním účtu o 22,5 miliardy korun vyšší,“ doplňuje.

Výběr důchodového pojistného Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval na ministerstvech práce a sociálních věcí, financí, obrany a vnitra.

Výdaje na důchody v kapitole ministerstva práce, které spravuje 98 procent výdajů důchodového systému, rostly od poloviny 90. let v průměru o 5 procent ročně.

Více důchodců a valorizace

Podle hlavního ekonoma společnosti Delloite Davida Marka není překvapivé, že je systém v tak velkém mínusu.

„V podstatě v posledních letech se tento deficit pohyboval kolem 40 až 50 miliard. Právě proto, že v posledních letech přibývá nových starobních důchodců, zatímco nové pracovní síly přibývají podstatně pomaleji,“ upřesnil Marek.

Ekonom institutu CERGE Jiří Šatava upozorňuje také na druhou příčinu, proč je penzijní systém ztrátový - tou je valorizace neboli zhodnocování důchodů. „Někdy okolo roku 2008, které byly výrazně nad rámec zákonem stanovaných valorizací a které potom důchodový systém posílaly opět do výraznějších deficitů,“ doplnil.

Navzdory tomu, že rostly i příjmy důchodového systému, vykazuje systém dlouhodobě schodek, který se v letech 2009–2013 zvyšoval v průměru o 12 procent ročně.

Revize důchodového systému

Vyrovnanou bilanci systému nezajistily ani další zdroje jeho financování – v roce 2012 ve výši 28,7 miliardy a o rok později 25,8 miliardy korun. Těmito zdroji byly výnosy z privatizace státních podniků a více než sedmiprocentní podíl z výnosu DPH náležející státu. „Dlouhodobě jde o neudržitelný stav,“ uvedl NKÚ.

Podle prezidenta Asociace penzijních společností Vladimíra Bezděka je deficit prvního pilíře, který vyskočil zejména v posledních třech, čtyřech letech, do značné míry způsobem ekonomickou recesí, kterou si Česká republika procházela.

„Jakmile se hospodářství trošku zotaví, tak se deficit krátkodobě, a to podtrhuji, zase sníží,“ poznamenal. Navíc podle něj první pilíř státního důchodového systému prochází permanentní revizí. „Víceméně celých dvacet let, co systém v dnešní podobě existuje. To bude určitě pokračovat i dál,“ dodal Bezděk.

Rozdíl příjmů a výdajů v hospodaření systému důchodového pojištění | Foto: Český rozhlas

ČRo, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme