Schodek obchodní bilance optimistický

Schodek obchodní bilance České republiky už 2 měsíce klesá. V červnu se meziročně snížil o více než 3 miliardy korun na necelých 6 miliard. Příčinu tohoto vývoje vidí analytik Patria finance David Marek zejména ve zvýšeném vývozu strojů a dopravních prostředků do zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Naopak schodek přetrvává ve skupinách surovin a materiálů, což je logické, protože Česká republika nedisponuje rozsáhlými přírodními zdroji. Výhled pro další měsíce je prozatím obtížně definovatelný, vzhledem k tomu, že nevíme jakým způsobem se nakonec skutečně projeví dopad zpomalení v západní Evropě na poptávku po českém zboží."

Rozdíl mezi dovozem a vývozem se snižuje. V červnu meziročně klesl schodek obchodní bilance o více než 3 miliardy korun na necelých 6 miliard. Podle analytika Davida Marka se schodek snížil i přes vyšší ceny dovážených surovin a pohonných hmot. "Zahraniční obchod se vyvíjí lépe, než se všeobecně očekávalo, a to už druhý měsíc v řadě. Červnový schodek se pohybuje na polovině očekávání. Příčinou toho jsou především nízké dovozy doprovázené lepšími než očekávanými vývozy, a to především ve skupině strojů a dopravních prostředků, což ukazuje na to, že českému průmyslu se daří navzdory zhoršování ekonomické situace na trzích, které hlavně odebírají české výrobky."

Markéta Kaclová, Bohumír Mazáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme