Schodek obchodní bilance roste

Česká republika více dováží než exportuje. Pasivum obchodní bilance v červenci činilo 19 miliard korun a bylo o pět miliard korun vyšší než před rokem. Ekonomové přitom očekávali schodek mnohem nižší a čísla, která zveřejnil Český statistický úřad, je překvapila. Podle nich je třeba hledat příčiny tohoto vývoje zejména v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak ČRo 1 - Radiožurnálu řekl Jan Vejmělek z Komerční banky, na červencovém deficitu se podepsalo zejména zpomalení ekonomiky v západní Evropě, hlavně v Německu, což se promítá i do nižší exportní poptávky po našich výrobcích, především strojírenských. Na druhé straně stále vysoká investiční aktivita v Česku vyvolává nutnost dovozu statků potřebných k realizaci investic.

Ivo Nejdl z Reiffeisen bank ale upozorňuje, že červencová bilance je vždy ovlivněna sezónními výkyvy. Podle jeho slov bylo asi bláhové se domnívat, že by deficit mohl být nižší než deset miliard korun. Jak dále řekl Českému rozhlasu, vývoj obchodní bilance může mít negativní vliv na vývoj kursu koruny a ceny domácích dluhopisů. Na druhé straně ale statistika nevypovídá o tom, že by rostla neúměrně spotřebitelská poptávka domácností, a neměla by tedy ovlivnit rozhodování ČNB o nastavení úrokových sazeb.

Bohumír Mazáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme