Schodek rozpočtu bude nakonec kryt dluhopisy

Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto horní parlamentní komory u vládního návrhu zákona na vydání dluhopisů pro krytí schodku státního rozpočtu za rok 1999. Zákon o emisi dluhopisů, který by měl také pomoci uhradit jistiny státního dluhu splatné v letech 2001 a 2002, musí ještě podepsat prezident republiky. Vláda navrhla vydat dluhopisy ve výši 29,6 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátoři předloze vytýkali nepřesnosti, někteří nesouhlasili se zvyšováním státního dluhu a namítali, že za rozpočet není politicky zodpovědný Senát, ale vláda a sněmovna. Předseda lidoveckých senátorů Jiří Šenkýř v rozpravě v Senátu například uvedl, že přijetí zákona by zadlužilo každého občana 11 tisíci korunami.

Vláda v předloze navrhla, aby pro rok 1999 byl rozsah státního dluhopisového programu 29,6 miliardy korun. Tím se zvýší stav střednědobého a dlouhodobého státního dluhu z dosavadních 198,8 miliardy na 228,4 miliardy korun. Roční úrokové náklady na tento dluh se odhadují ve výši 1,8 miliardy korun. Pro roky 2001 a 2002 vláda počítá s dluhopisy za 82 miliard korun.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme