Schodek rozpočtu bude nakonec kryt dluhopisy

Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto horní parlamentní komory u vládního návrhu zákona na vydání dluhopisů pro krytí schodku státního rozpočtu za rok 1999. Zákon o emisi dluhopisů, který by měl také pomoci uhradit jistiny státního dluhu splatné v letech 2001 a 2002, musí ještě podepsat prezident republiky. Vláda navrhla vydat dluhopisy ve výši 29,6 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátoři předloze vytýkali nepřesnosti, někteří nesouhlasili se zvyšováním státního dluhu a namítali, že za rozpočet není politicky zodpovědný Senát, ale vláda a sněmovna. Předseda lidoveckých senátorů Jiří Šenkýř v rozpravě v Senátu například uvedl, že přijetí zákona by zadlužilo každého občana 11 tisíci korunami.

Vláda v předloze navrhla, aby pro rok 1999 byl rozsah státního dluhopisového programu 29,6 miliardy korun. Tím se zvýší stav střednědobého a dlouhodobého státního dluhu z dosavadních 198,8 miliardy na 228,4 miliardy korun. Roční úrokové náklady na tento dluh se odhadují ve výši 1,8 miliardy korun. Pro roky 2001 a 2002 vláda počítá s dluhopisy za 82 miliard korun.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme