Schodek rozpočtu koncem listopadu vzrostl na 92 miliardy

Schodek státního rozpočtu stoupl na konci listopadu na 92 miliardy korun. Listopadové navýšení o necelých 10 miliard je ale lepší výsledek, než odborníci očekávali. Podle ministerstva financí by proto mohl státní rozpočet za letošní rok skončit s deficitem přibližně 123 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Rozpočtové příjmy do konce listopadu činily 617,8 miliardy korun a výdaje dosáhly 710 miliard korun. V samotném listopadu příjmy činily 48,9 miliardy korun a výdaje 58,1 miliardy Kč. Schodek za minulý měsíc tak dosáhl 9,3 miliardy korun.

Ještě před měsícem očekávali ekonomové o sedm miliard vyšší schodek. "Lepší než očekávaný schodek se podaří dosáhnout díky tomu, že lidé oproti předpokladům více nakupují a státu se tak daří vybírat spotřební daně. Ke konci listopadu již má tolik peněz, s kolika počítal za celý rok," uvedl analytik Tomáš Pilař ze společnosti Wood and Company.

Za lepší výsledky vděčí státní finance i vysokému výběru daní z přidané hodnoty. Podle Pilaře naopak zaostává výběr daní od podniků. Velké firmy letos nenavázaly na loňské mimořádně dobré hospodářské výsledky, a stát jim tak musí vracet zálohy na daních. "Ale i zde ministerstvo očekává, že se do konce roku podaří vybrat více peněz, než s kolika se v rozpočtu počítalo," dodal analytik.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme