Schodek rozpočtu vzrostl koncem srpna na téměř 72 miliard

Schodek státního rozpočtu se ke konci letošního srpna zvýšil na 71,9 miliardy korun z červencových 62 miliard korun. Uvádí to ministerstvo financí. Po dvou třetinách roku tak deficit dosáhl 56 procent schodku předpokládaného na celý letošní rok. Ten ministerstvo nově odhadlo na více než 128,3 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčí ministerstva financí Evy Novákové byly příjmy státního rozpočtu 439 miliard a výdaje 511 miliard korun. "Důvodem bylo zejména čerpání běžných státního rozpočtu, které byly za hodnocené období vyčerpány ve výši 488 miliard korun a tedy zaostaly za očekávaným rozpočtem o 17 miliard korun," upřesnila Nováková.

Rozpočet na celý letošní rok sněmovna původně schválila s rekordním schodkem 111,3 miliardy korun při příjmech 684,1 miliardy a výdajích 795,4 miliardy korun. Tento deficit se však státu nepodaří dodržet kvůli neočekávaným jednorázovým výdajům, například za prohraný arbitrážní spor se CME či na odstranění škod z povodní.

Vláda se rozhodla vysoké tempo zadlužování českého státu řešit, a přišla proto se scénářem reformy veřejných financí. První balík reformních zákonů, který by měl vládní koalici umožnit sestavit rozpočet na rok 2004 se schodkem do 118 miliard korun, již ve sněmovně prošel prvním čtením. O konečné podobě státního rozpočtu na další rok začne vláda jednat ve středu.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme