Schodek zahraničního obchodu meziročně klesl

Silná koruna český export zatím nijak výrazně neovlivnila. Vyplývá to z březnových čísel o vývoji zahraničního obchodu. Obchodní bilance České republiky skončila schodkem 7 miliard 200 milionů korun, meziročně ale čtvrtletní deficit klesl téměř o 16 miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho mluvčí Jany Bondyové ovlivnil výsledky především kurz koruny a hospodářský vývoj v Evropské unii. Jak řekla Radiožurnálu, k pozitivním výsledkům minulý měsíc patřil růst vývozu výpočetní techniky nebo udržení vývozu silničních vozidel. "Z hlediska teritoriálních výsledků se příznivě vyvíjel ochod s Evropskou unií a zlepšila se obchodní bilance s Německem, kde více propadl dovoz než vývoz, a snížila se pasivní bilance s Ruskem."

Analytik Volkbank CZ Vladimír Pikora považuje meziroční pokles deficitu obchodní bilance o 16 miliard za velice pozitivní zprávu. Zahraniční obchod podle něj ovlivnily tři faktory: rodící se oživení v západní Evropě, silná koruna a ceny ropy. "Ceny ropy v minulém měsíci vylétly nahoru, nicméně v průběhu této doby také koruna posilovala, což mělo dopad na celkový import, který díky tomu nakonec poklesl v meziročním porovnání o 7,5 procenta. Export za to samé období vzrostl o 4,6 procenta. Celkově můžeme hodnotit zahraniční obchod velice pozitivně, protože v porovnání s předchozím rokem tato hodnota byla nižší."

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora o vývoji zahr. obchodu

Koruna na zveřejněná čísla o bilanci zahraničního obchodu nereagovala, protože tento vývoj dealeři očekávali.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme