Schodek zahraničního obchodu meziročně klesl

Silná koruna český export zatím nijak výrazně neovlivnila. Vyplývá to z březnových čísel o vývoji zahraničního obchodu. Obchodní bilance České republiky skončila schodkem 7 miliard 200 milionů korun, meziročně ale čtvrtletní deficit klesl téměř o 16 miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho mluvčí Jany Bondyové ovlivnil výsledky především kurz koruny a hospodářský vývoj v Evropské unii. Jak řekla Radiožurnálu, k pozitivním výsledkům minulý měsíc patřil růst vývozu výpočetní techniky nebo udržení vývozu silničních vozidel. "Z hlediska teritoriálních výsledků se příznivě vyvíjel ochod s Evropskou unií a zlepšila se obchodní bilance s Německem, kde více propadl dovoz než vývoz, a snížila se pasivní bilance s Ruskem."

Analytik Volkbank CZ Vladimír Pikora považuje meziroční pokles deficitu obchodní bilance o 16 miliard za velice pozitivní zprávu. Zahraniční obchod podle něj ovlivnily tři faktory: rodící se oživení v západní Evropě, silná koruna a ceny ropy. "Ceny ropy v minulém měsíci vylétly nahoru, nicméně v průběhu této doby také koruna posilovala, což mělo dopad na celkový import, který díky tomu nakonec poklesl v meziročním porovnání o 7,5 procenta. Export za to samé období vzrostl o 4,6 procenta. Celkově můžeme hodnotit zahraniční obchod velice pozitivně, protože v porovnání s předchozím rokem tato hodnota byla nižší."

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora o vývoji zahr. obchodu

Koruna na zveřejněná čísla o bilanci zahraničního obchodu nereagovala, protože tento vývoj dealeři očekávali.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme