Schröder radí více propojit českou a německou ekonomiku

Za velmi důležité propojení ekonomik Česka a Německa považuje německý kancléř Gerhard Schröder mladoboleslavskou škodovku. Deset let po vstupu koncernu Volkswagen prodá Škoda auto dva a půlkrát více vozů ročně. Zároveň nejvíce vozů vyváží podnik právě do Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Schröder, který si dopoledne prohlédl provoz automobilky, dodal, že taková úspěšná spolupráce má také vliv na přistoupení naší země k Evropské unii.

"Můžeme vycházet z toho, že Češi budou v první skupině zemí, které vstoupí do Evropské unie. Jak víme, Česko udělalo velký pokrok ve vstupních jednáních. Není to žádné překvapení při této průmyslové kultuře. Bylo by dobré už v této fázi přibližování se evropské patnáctce blíže spolupracovat, provázat ekonomiku se zeměmi Unie, Tento projekt je toho příkladem. Úspěšné propojení ekonomiky kandidátské země s ekonomikou země Evropské unie se po připojení státu ještě zlepší."

Po setkání s premiérem Milošem Zemanem na zámku Sychrov německý kancléř uvedl, že obě země mají odlišný názor na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín. Zdůraznil ale, že Česká republika si o své energetické politice rozhodne sama a Německo jí kvůli Temelínu nebude klást překážky na cestě do Evropské unie. Oba premiéři považují v této věci za rozhodující proces z Melku, který zaštítila Evropská komise.

Při návštěvě spolkového kancléře Gerharda Schrödera došlo podle prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky k porušení mezinárodního protokolu o státní návštěvě. Stejný názor mají i liberecký primátor Jiří Kitner a hejtman Libereckého kraje Pavel Pavlík, kterým se nelíbilo, že se Schröderova návštěva odehrála bez účasti nejvyšších představitelů města a kraje, což podle nich není v souladu s mezinárodním protokolem.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme