Schůze věřitelů rozhodne, co bude dál se Sazkou

Zatěžkávací zkouškou nejen pro Sazku ale i pro insolvenční soud bude zítřejší schůze věřitelů. Na ní by se mělo rozhodnout, jak dál naložit se zadluženou loterijní společností v úpadku. Možnosti jsou dvě: buď Sazka skončí v konkursu, nebo se spustí proces jejího ozdravění, takzvaná reorganizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sazka | Foto: Filip Jandourek

Do řízení se Sazkou se přihlásilo přes 2100 věřitelů. Městský soud tak velké prostory ve svých budovách nemá, proto si pronajal Raisův sál Národního domu na Vinohradech. Ten je zhruba pro tři stovky lidí. Administrativa soudu z dřívějších zkušeností neočekává, že by věřitelé dorazili úplně všichni. Pokud by jich ale bylo víc než 300, další lidé by pak našli místo v postranních chodbách.

Početně největší skupinou věřitelů jsou majitelé sběren a trafik s terminály, kterým Sazka zadržuje kauce za terminály. Soudce upozornil, že ani na přezkumném jednání, ani na hned následující schůzi věřitelů není účast všech věřitelů bezpodmínečně nutná. Týká se to hlavně těch, kteří v insolvenci se Sazkou neuplatňují pohledávky ve významné výši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Drtina mluví o plánované schůzi věřitelů Sazky v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Jestliže se celkový objem zatím nepopřených pohledávek pohybuje okolo 15 miliard korun, pak lidé, kterým Sazka dluží částky v řádech desetitisíců nebo statisíců, stejně nijak významný hlas při rozhodování nebudou mít a mohou tedy vyčkat, jak za ně rozhodnou ostatní velcí věřitelé.

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka tento týden dostal anonymní dopis s výhrůžkou bombovým útokem se zmínkou právě zítřejšího dne. Dopisem se už zabývá policie, je o něm informován jak soud, tak státní zastupitelství. Dá se čekat, že Národní dům na Vinohradech bude pod zvýšeným dohledem policie a u vchodu se objeví detekční rám jako je už standardem na soudech. Ale samotné jednání by to ovlivnit nemělo.

Nejprve se budou zkoumat věřitelské přihlášky pohledávek. Jedna po druhé, všechny, které správce Cupka popřel, budou pročítány a znovu přezkoumávány. Hned poté začne schůze věřitelů, která si může vyhradit rozhodování i o otázce, zda ponechá či odvolá ve funkci správce Cupku.

Hlavně by ale měla rozhodnout, co se Sazkou bude dál, tedy zda projde reorganizací, a pokud ano, kdo ji povede, anebo konkursem, což by znamenalo rozprodání majetku Sazky, kdy by si věřitelé rozebrali výtěžek takového zpeněžení.

Martin Drtina, Tomáš Pancíř, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme