Schůzka EU a Spojených států nesblížila názory na zdanění finančních transakcí

Názory členských zemí Evropské unie a Spojených států na zavedení daně z finančních transakcí jsou stále roztříštěné. Nesblížily se ani na neformální schůzce unijních ministrů financí ve Vratislavi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier | Zdroj: ČTK

Do Vratislavi polské předsednictví přizvalo i amerického šéfa státní pokladny Timothyho Gheitnera. Podle eurokomisaře pro vnitřní trh Michela Barniera se to ukázalo jako dobrý tah. Možná příští předsednictví Unie pozve na naše jednání třeba i čínského ministra financí.

„Myslím, že to je dobrý nápad,“ ocenil snahu Polska přizvat k diskusím Unie o současné situaci na trzích ostatní globální hráče eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Za pozvání amerického ministra financí Gheitnera polské předsednictví pochválil.

Ministr financí Jan-Vincent Rostowski zhodnotil schůzku jako ukázku ochoty států řešit problémy vysokého zadlužení a skomírání hospodářství společní a solidární. Když bude mít Evropa krizi pod kontrolou, může se podle něj vyhnout bolestným opatřením.

„Jestli se nám tato krize vymkne z rukou, chtě nechtě se nevyhneme dalším škrtům. Jdeme ale dobrým směrem a jdeme společně, protože tak dokážeme víc,“ prohlásil Rostowski.

Na jednání se potvrdily rozpory mezi Evropou a Spojenými státy v názoru na zavedení daně z finančních transakcí jako zdroje peněz pro řešení krize přetížených veřejných rozpočtů. Toto téma budou evropské státy diskutovat s Amerikou a dalšími velkými zeměmi na schůzce států skupiny G20 na začátku listopadu v Cannes.

Pavel Novák, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme