Sdílená ekonomika, nebo byznys? Ubytování přes Airbnb chtějí regulovat hoteliéři i zástupci měst

Zájemce o nocleh v Praze si dnes může rezervovat i jeden z tisíců bytů, které jako sdílené ubytování zprostředkovává zejména společnost Airbnb. Metropole bude letos podle Airbnb dokonce patřit mezi turisticky nejžádanější města světa. Pro majitele bytů je to dobrá možnost výdělku. Trend ale přináší i řadu sporů. Zatímco penziony a hotely splňují hygienické předpisy, evidují hosty, platí poplatky a odvádějí daně, někteří majitelé bytů se těmto povinnostem vyhýbají.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Server Airbnb nabízí v Praze tisíce pronájmů. | Foto: CC0 Public domain

Pronájem bytů prostřednictvím portálu Airbnb se v Česku netýká jenom Prahy. Její centrum je ale dobrým příkladem, kde se řeší nejen placení daní a městských poplatků, ale také soužití obyvatel a turistů, kteří se často střídají v sousedních bytech jednoho domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zatímco penziony a hotely splňují při ubytovávání různá pravidla, někteří majitelé bytů se těmto povinnostem vyhýbají. Jak se tento problém do budoucna může řešit, zjišťoval Ondřej Luštinec

„Přestože je přihlášeno k poplatkové povinnosti pouhých 427 poplatníků, tak jenom Airbnb říká, že na území Prahy 1 nabízí tři a půl tisíce bytů. Šedá zóna či nepopsané území je obrovské. Jedním z našich cílů je samozřejmě podnikání podporovat, ale na druhé straně usilovat o eliminaci všech negativních dopadů, které na své území má, protože taky tady bydlí obyvatelé a chtějí tady žít," říká Filip Dvořák, místopředseda Hospodářské komory Praha 1.

Podle něj by veřejná správa měla jasně popsat povinnosti pro každého ubytovatele, protože v této oblasti je nyní chaos. Hospodářská komora pak chce nabídnout vytvoření standardů, kterými by se ubytovatelé měli řídit.

„Mám byt, v něm mám jeden pokoj, ten někomu pronajmu, já tam s ním bydlím. To je sdílení, asi není třeba se tím vůbec nějak extrémně zabývat. To, co se dneska odvíjí, je to, že jeden člověk pronajímá jednu celou jednotku bez jeho přítomnosti anebo více jednotek jeden ubytovatel. A to už není sdílená ekonomika, to je úplně běžný byznys s ubytovací službou," popsal prezident Asociace hotelů Václav Stárek.

Podle Stárka přitom stačí, aby se všechny už dnes platné zákony dodržovaly a existoval nástroj, jak je vymáhat. Jde o povinnost platit městům poplatek za rekreační nebo lázeňský pobyt, o vedení domovní knihy nebo třeba registraci cizinců, kteří se v Česku ubytují.

'Hotely v ohrožení nejsou'

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Cyrrus, sdílená ekonomika ale hotely nijak zásadně neohrožuje a regulací by mělo obecně v odvětví ubytování naopak ubývat.

„Tyto nové služby budou konvenovat jenom určité části poptávky, nicméně ty zaběhnuté hotely si udrží podstatnou část poptávky. Daně by být placeny měly, ale zda vést nějakou knihu hostů, to si myslím, že je nadstandard a že spíš tady by měly být snižovány regulace, jimiž je zatíženo zaběhnuté odvětví, hoteliéři a tak podobně," uvádí Kovanda.

I když jedním z cílů portálu Airbnb původně bylo, aby se hostitelé a hosté potkali a mohli společně poznávat život v nové zemi nebo městě, mnozí majitelé bytů se už dnes se svými hosty vůbec potkat nemusí. Za poplatek se jim o ubytování a vše s tím spojené postarají specializované společnosti. Jednou z nich je i firma Seven Keys.

Speciální pracovní skupina

Podle její jednatelky Zuzany Benešové není správné zakazovat takové druhy pronájmů: „Určitě není vhodné nijak Airbnb zakazovat ani limitovat, ale samozřejmě souhlasím s tím, že by pro všechny měla být stejná pravidla. To, že ubytovatel musí platit daně z této činnosti, je samozřejmost, ale také například evidování hostů, placení rekreačních poplatků."

Zajištění těchto povinností firma svým zákazníkům nabízí. Sdílená ekonomika je tématem i pro českou vládu a příslušná ministerstva.

„Pravidelně se scházíme na Úřadu vlády v pracovní skupině pro sdílenou ekonomiku, do které chodí jak zástupci dotčených resortů, tak zástupci sociálních a hospodářských partnerů, a hledáme řešení, jak se k tomu fenoménu postavit. Chceme, aby řešení bylo pokud možno jednoduché. Ta pracovní skupina se schází přibližně rok a půl. Již Úřad vlády v návaznosti na činnost pracovní skupiny připravil právní analýzu, nyní dokončuje ekonomickou analýzu," vysvětluje Jan Havlík, ředitel odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu ministerstva průmyslu a obchodu.

Když vše půjde dobře, mohla by podle Havlíka skupina představit tuto analýzu během letošního léta.

Ondřej Luštinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme