Se stavebním spořením se už musí něco dělat, říká analytik

Koaliční kabinet dnes odpoledne projedná změnu legislativy, která má upravit podmínky stavebního spoření. Vláda chce např. snížit státní podporu tohoto bankovního produktu. V související debatě se ale dokonce objevil názor, že by mělo být stavební spoření zrušeno úplně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty

Byty | Foto: Tomáš Adamec

„Už bylo potřeba se stavebním spořením něco dělat, protože stavební spořitelny měly asi 300 miliard korun po vázací době a tyto prostředky pomalu začaly půjčovat na úvěrech. Vznikl jakýsi dojem, že státní podpora je nedotknutelná a tyto prostředky tam zůstanou nastálo,“ upozornil vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Majitelé domů souhlasí se spořitelnami v problematičnosti retroaktivity vládního plánu, což může podle Rajdlových slov pro vládu znamenat velký problém. Předseda Sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček čeká, že budou následovat i ústavní stížnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Rajdl mluvil na Rádiu Česko o stavebním spoření

„Vzhledem k tomu, kolik lidí má dnes stavební spoření, se dá očekávat, že mezi nimi jsou i lidé s právním vzděláním, dají se tudíž očekávat i ústavní stížnosti,“ předpověděl Rajdl.

Vláda by podle něho mohla čelit napadení u ústavního soudu třeba kvůli padesátiprocentní dani, která zavání retroaktivitou.

„Od dalších systémových kroků očekávám, že nebudou příliš populární. Lidé měli za to, že existující smlouvy jsou neměnné. Měli by si ale také uvědomit, že státní podpora není nic nedotknutelného,“ podotkl vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Rajdl: Stavební spoření naučilo lidi spořit

Stavební spořitelny se výrazně brání i plánu, aby peníze ze stavebního spoření mohly být použity pouze na stavební účely. Vázání prostředků je prý pro spořitelny likvidační opatření.

„Z navrhovaných opatření je toto jednoznačně likvidační krok,. Zkoušeli to již na Slovensku a nefungovalo to. Tady mají spořitelny naprostou pravdu,“ souhlasil Rajdl.

V souvislosti s reformou stavebního spoření se otevřeně mluví i o jeho zrušení. O tom, zda by ho dokázal nahradit jiný produkt, panují pochybnosti.

„Větší oblibu by patrně získaly spořící účty a v úvěrových produktech by stavební spoření asi nahradily hypoteční úvěry. Nicméně stavební spoření je jediný produkt, který lidi naučil opravdu spořit,“ řekl Rajdl.

Ovšem se zrušením stavební spoření a i omezením jeho státní podpory, stát fakticky přestane podporovat bydlení. Zatím ani není jasná byť krátkodobá strategie Česka pro podporu bydlení.

„Existuje podpora hypotečních úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření, která je odpočitatelnou položkou z daní. Dále existuje úrokový bonus pro hypoteční úvěry pro mladé lidi na bydlení a také úvěr ve výši 300 tisíc z fondu rozvoje bydlení, který je rovněž pro mladé lidi. Uvažuje se o zrušení některé z těchto podpor stejně jako o zavedení odpočitatelné položky pro všechny,“ doplnil analytik.

Spousta lidí už podle něho vlastní bydlení má a cílem státu není, aby každý měl vlastní bydlení, protože to snižuje mobilitu lidí, kteří pak nemají šanci se stěhovat za prací.

Martin Křížek, Barbora Kreuzerová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme