Šéf Budvaru možná po 21 letech skončí. Prý kvůli kmotrům z ODS

Budějovický Budvar pravděpodobně vymění po 21 letech svého ředitele Jiřího Bočka. Ministr zemědělství Petr Bendl se ho údajně chystá odvolat a do podniku také posílá kontrolu, která má prověřit fungování posledního státního pivovaru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budvar - balírna lahví | Foto: Budějovický Budvar

Podle informací Hospodářských novin stojí za chystanou výměnou takzvaní kmotři z jižních Čech, především podnikatel Pavel Dlouhý, kteří prý chtějí podnik ovládnout. Samotný ředitel Jiří Boček tvrdí, že ho o případném odvolání dosud nikdo kompetentní neinformoval.

„Rozhodl jsem se, že po devíti letech ministerstvo zemědělství udělá kontrolu hospodaření tohoto národního podniku, neboť jsem chtěl mít informace o tom, jak se hospodaří v podniku, na který se nevztahuje zákon o veřejných zakázkách. A chtěl jsem mít také informace o tom, jak daleko jsou v právních sporech, které dlouhodobě Budvar řeší,“ vysvětluje důvod kontroly ministr zemědělství Petr Bendl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném odvolání ředitele Budvaru a ministerské kontrole diskutovali v Ozvěnách dne ministr Petr Bendl a poslanec Michal Doktor

Dokud se nevyřeší právní spory, nelze podle něj říci, kdy se podnik stane akciovou společností. Bendl prý informace o vývoji v Budvaru nemá a dozvídá se je jen z novin.

„Na tom není nic divného, ani nelegitimního. Vzhledem k tomu, že Měšťanský pivovar, který je téměř sousedem Budvaru, právní spory vyřešil – a řešil je způsobem, u kterého si nejsem úplně jistý, že je výhodný pro Budvar – tak proto chci, aby byla na tyto právní otázky udělána analýza. Chtěl bych vědět, jak Budvar postupoval,“ říká ministr.

Jestli ředitele Budvaru Jiřího Bočka skutečně odvolá prý závisí na výsledcích kontroly: „Jestli má všechno v pořádku, jestli jsou věci tak, jak mají být a jestli dělal maximum, tak se bát nemusí.“

Ministerstvu chybí informace

Rozhodnutí ministerstva kritizuje poslanec a bývalý člen ODS Michal Doktor. Na jeho místo v dozorčí radě Budvaru totiž minulý týden nastoupil Bendlův poradce Tomáš Jindra. Ten má údajně vazby na Ivo Rittiga, podnikatele propojeného s ODS. A Rittig se prý na výměně ředitele pivovaru domluvil právě s „kmotrem“ Pavlem Dlouhým.

„Mám za to, že se ministr zemědělství, zřizovatel Budějovického Budvaru, dříve než někam pustí kontrolu, seznámí se všemi dokumenty, o kterých rozhodovali jeho předchůdci,“ říká Michal Doktor.

Petr Bendl 14.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

„Mezi Budvarem a ministerstvem panuje čilý informační ruch, ministerstvo jako zřizovatel dokonce ukládá podniku vyplňovat výkazy nad rámec povinností běžně fungujících firem. Mezi ministerstvem a pivovarem není nic, o čem by ministerstvo nevědělo,“ tvrdí poslanec.

Podle něj postup ministerstva zpochybňuje fungování podniku a snižuje jeho cenu i vnímání u veřejnosti. „Podnik vytváří stamilionové zisky, hospodaří bez toho, že by měl jediný úvěr a běžně se vypisují výběrová řízení na každou maličkost. A zřizovatel, ministerstvo zemědělství, se vším vyjadřuje souhlas, nebo nesouhlas a dává doporučení.“

„Pokud ministr vyjadřuje pochybnosti, znamená to, že buď to nenastudoval, nebo plní nějaká jiná zadání. A já myslím, že předmětem takových skutků nemá být majetek daňových poplatníků,“ míní Doktor.

Bendl však tvrdí, že stát všechny potřebné dokumenty nemá a popírá i to, že by ministerstvo všechny smlouvy schvalovalo. Je prý běžné, že ministerstvo své podniky kontroluje. „Chci si potvrdit, či vyvrátit mýty a fámy, které jdou a k tomu bude sloužit kontrola, která tam přijde po devíti letech,“ dodává Petr Bendl.

Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme