Šéf Fedu vyzval Obamu a Kongres k dohodě na nových rozpočtových pravidlech

Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke vyzval americký Kongres a prezidenta Baracka Obamu, aby se včas dohodli na nových rozpočtových pravidlech. Prý tak zabrání nové hospodářské recesi, která by v případě nedohody Spojeným státům příští rok hrozila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ben Bernanke, šéf americké centrální banky | Foto: Reuters

Bernanke na přednášce v Ekonomickém klubu v New Yorku prohlásil, že Kongres má také zvýšit strop pro zadlužení, aby se Spojené státy nedostaly do technické platební neschopnosti.

Řekl, že ekonomika by mohla příští rok poměrně svižně růst, ale pouze za předpokladu, že se země vyhne takzvanému fiskálnímu útesu. Tak se označuje série opatření, která by od ledna automaticky vedla ke zvýšení daní a snížení některých výdajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení šéfa Fedu komentoval ve Světě o třetí ekonom Pavel Hnát z katedry světové ekonomiky VŠE

Bernanke také varoval, že bez nutných opatření hrozí ekonomice vážné problémy. Akciové trhy na jeho výzvu reagovaly poklesem.

Podle Pavla Hnáta z katedry světové ekonomiky VŠE se americký Federální rezervní systém už dva roky tváří, jako že dokáže přeplatit ekonomickou krizi a vytisknout tolik peněz, že ekonomiku zachrání.

„A ačkoliv ekonomové o tom mají výrazné pochybnosti, americká ekonomika tomu jako by věřila. A Bernanke v tom svém projevu teď řekl, že měnová politika není dostatečně silná, aby přetlačila riziko fiskálního útesu.“

„A tím trhy trochu znejistil, protože i dal najevo, že Federální rezervní systém nebude ochoten přeplácet trhy v situaci, kdy vláda a Kongres nebudou schopny řešit tu situaci fiskálního útesu,“ uvedl Pavel Hnát ve Světě o třetí.

Dočasná fiskální opatření končí

Americká ekonomika by podle nejnovější prognózy OECD měla v letošním roce růst o 2,4 procenta a v příštím o 2,6 procenta.

„Pokud to porovnáme například se situací v Evropě, je to velice úctyhodný výkon. A skutečně se ukazuje, že americká ekonomika se z krize zotavuje daleko lépe. Možná, co Američany ještě trochu straší, jsou čísla o nezaměstnanosti. Ta by si také měla v příštím roce podle všech relevantních prognóz klesat, ale přesto to číslo kolem 7 – 8 procent je na Ameriku nezvykle vysoké,“ poznamenal dále Hnát.

Americká ekonomika je ale podle něj dnes téměř ‚dopována‘ všemi možnými cestami a prostředky. Kromě monetární politiky jsou to také různá fiskální opatření, která ale byla přijata pouze na dočasnou dobu.

„A teď ta dočasná doba uplyne, fiskální politika se stane výrazně restriktivní, a proto se Američané obávají, že by toto jejich křehké zotavení mohlo zahubit, a tím pádem posunout Ameriku blíže k recesi,“ vysvětlil Pavel Hnát z katedry světové ekonomiky VŠE.

mta, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme