Šéf Světové banky oznámil rezignaci

Prezident Světové banky Paul Wolfowitz oznámil svou rezignaci. Bývalý člen Bushovy administrativy odejde z čela mezinárodní instituce 30. června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Wolfowitz | Zdroj: ČTK

Tlak na jeho odstoupení vyvíjely hlavně evropské země poté, co vyšlo najevo, že své partnerce a zároveň zaměstnankyni Světové banky Shaze Rizaové zajistil přestup na ministerstvo zahraničí a tím i výrazně vyšší mzdu. Kritici hlavně z řad zaměstnanců organizace vytýkají Wolfowitzovi, že jeho kauza poškodila důvěryhodnost Světové banky, která se vehementně staví proti korupci a klientelismu zejména ve třetím světě.

Přesto se výkonná rada Světové banky zdráhala sama hlasovat o Wolfowitzově odvolání a zároveň vydala prohlášení, že důvěřuje ujištění architekta irácké války, podle kterého jednal eticky a v dobré víře. Americký prezident George Bush podle Bílého domu brzy oznámí jméno nového kandidáta na funkci šéfa Světové banky, ačkoliv si přál Wolfowitzovo setrvání v čele instituce.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme