Šéfka Českého statistického úřadu Marie Bohatá rezignovala

Předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá svou rezignaci oznámila v dopise prezidentovi republiky Václavu Havlovi. Ulehčila tak práci vládě, která ji byla připravena příští týden odvolat. Eurostat totiž v kontrolní zprávě uvedl, že chybu učinili nejen celníci, ale i statistici. Audit sice v revidovaných údajích o zahraničním obchodě žádné konkrétní chyby nenašel - vše vzniklo jen špatnou komunikací mezi Českým statistickým úřadem a Generálním ředitelstvím cel. Připustil ale, že k něčemu takovému by docházet nemělo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Bohatá | Foto: Petra Mášová

Statistický úřad Evropské unie Eurostat odhalil nedostatky při zpracování dat zahraničního obchodu nejenom na straně Generálního ředitelství cel, ale i na straně ČSÚ. "Proto jsem se rozhodla odstoupit z funkce a očekávám, že obdobný postoj zaujme i druhá strana," uvedla Bohatá.

Eurostat za viníky chyby v loňské obchodní bilanci označil jak Generální ředitelství cel, tak i Český statitický úřad. "Nedá se říci, jestli je vina výlučně na statisticích, či celnících. Hlavní příčinou chyby byla nedostatečná komunikace mezi oběma úřady," uvedl na tiskové besedě ředitel Eurostatu pro statistiku zahraničního obchodu Daniel Byk.

Marie Bohatá má stále za to, že hlavními iniciátory omylu jsou celníci. "Neodstoupila jsem kvůli chybě, ke které došlo na Generálním ředitelství cel ČR, a to je zřejmé i ze zprávy Eurostatu. Odstoupila jsem proto, že komunikace našich pracovníků s pracovníky GŘC neměla dostatečně profesionální úroveň," zdůraznila.

V Ozvěnách dne Českého rozhlasu Marie Bohatá pak připomněla, že audit Eurostatu odhalil pochybení na straně celníků. Chyba byla i v komunikaci na straně statistiků, a protože je odpovědná za chod úřadu, rozhodla se rezignovat. Vyjádřila také přesvědčení, že budoucí šéf Českého statistického úřadu bude hájit jeho nezávislost. O tom, že celníci neudělali chybu je přesvědčen ministr financí Bohuslav Sobotka. Vychází z kontroly, kterou provedli pracovníci jeho resortu.

Úvahy o své rezignaci ani nepotvrdil, ale ani nevyvrátil Českému rozhlasu zástupce druhé strany - šéf Generálního ředitelství cel Zdeněk Richtr. Jeho stanovisko nám sdělil mluvčí Jiří Rážek: "Zda generální ředitel zvažuje či nezvažuje své odstoupení, o tom mi není nic známo. Pan generální ředitel Richtr nevidí důvod na výzvu paní Bohaté vůbec reagovat".

Už včera se objevily spekulace, že Bohatou má v čele Českého statistického úřadu vystřídat jeho bývalý první místopředseda Jan Fischer, kterého Bohatá odvolala z funkce v září roku 2000. Prý se na něm už shodly všechny strany vládní koalice.

Milan Kopp, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme