Senát schválil návrh na snížení dolní sazby DPH na deset procent

Senátoři schválili návrh na snížení spodní sazby daně z přidané hodnoty na deset procent. Senát chce, aby nižší sazba DPH platila na knihy, tiskoviny a také pomůcky a služby pro zdravotně postižené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeská rada ČSSD jedná za zavřenými dveřmi, náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

„Vytvořili jsme v senátu koalici napříč politickým spektrem za zachování čtenářské gramotnosti, za udržení kultury našeho národa, a za citlivost ke zdravotně postiženým,“ řekl senátor ČSSD Marcel Chládek s tím, že jde o kompromisní řešení.

Novelu musí nyní posoudit sněmovna, a pokud ji poslanci schválí, odešlou ji zpět do Senátu. Vláda naopak chce prosadit, aby současné dvě sazby DPH, 14 a 20 procent, od příštího roku stouply na 15, respektive 21 procent.

Podle Chládka vyšší DPH na knihy a učebnice těžko povede ke zlepšení vzdělanosti národa:

„Naprosto nesouhlasím se zvýšením DPH, například na učebnice. Podle informací, které mám ze škol, je to velký problém. Myslím si, že v dnešní době, kdy je čtenářská gramotnost v České republice velmi špatná a stále klesající, je velmi špatné, abychom zvyšovali DPH na knihy.“

Zbyněk Zykmund, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme