Senátoři a zástupci tepláren: Stát by měl spíš než ceny tepla regulovat trh s palivy

Proti možné změně výpočtu cen za teplo vystupují teplárny. Nová pravidla by měla přinést novela zákona o cenách. Zástupci tepláren se dnes se členy senátního energetického podvýboru shodli, že bez regulace trhu s palivy by byla změna cenových pravidel v teplárenství zbytečná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vytápění, radiátor | Foto: www.miho.hu

Velké rozdíly v cenách za teplo mezi regiony a neprůhledný způsob jejich výpočtu - tak argumentují poslanci, kteří změnu regulace cen za teplo podporují.

Teplárny se brání. Senátorům, kteří by o novele rozhodovali hned po poslancích, dnes vysvětlovali, že se regulace cen za vytápění neobejde bez regulace paliv.

"Víc než 30 procent nákladů této ceny jsou palivové náklady, které samozřejmě regulovány nejsou. Tuto věc my ovlivnit nějak zásadně neumíme," říká ředitel Plzeňské plynárenské Tomáš Drápela.

Počet stížností u Energetického regulačního úřadu kvůli růstu cen za teplo stoupá. Regulaci pouze výstupních cen tepla ale nepokládá za nejšťastnější řešení také senátorka za Stranu pro otevřenou společnost Soňa Paukrtová.

Podle ní ale skokový růst cen nutí některé bytové domy, aby si načerno stavěly vlastní kotelny s tepelnými čerpadly. "Což je samozřejmě výborný doplňkový zdroj, ale v naší situaci, kdy tam v zimě bývá opravdu zima, tak je to poměrně hodně riskantní," podotkla Paukrtová.

Na dálkových dodávkách tepla je u nás závislý víc než milion domácností. Ceny se v jednotlivých regionech výrazně liší. Roli hraje jak cena vstupů, tedy například spalovaného uhlí, i kvalita rozvodné sítě a další. Rozdíly v cenách mezi regiony tak dosahují až tří set procent.

Co si myslíte o zdražování tepla? Hlasujte v naší anketě!

Přečtěte si také:
Teplárny prý předražují teplo až o 40 procent
Ceny tepla jsou často neoprávněně vysoké, tvrdí poslanec ODS Ježek
Teplo může v blízké budoucnosti výrazně podražit

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme