Senátoři zpřísnili zákon na ochranu dodavatelů před řetězci

Senát schválil novelu zákona na ochranu dodavatelů před nekalými praktikami obchodních řetězců. S návrhem nesouhlasí právě řetězce, podle kterých může novela v konečném důsledku zdražit potraviny. To ale už dřív odmítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zákon teď míří k podpisu prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákkupní košík, supermarket, nákupy, potraviny | Foto: stock exchange

Novelu v Senátu kritizovala pravice. Zástupci ODS například upozorňovali na to, že obchodníci budou raději dávat přednost dodavatelům ze zahraničí, aby se jich zákon netýkal.

Pro zákon byl naopak předseda hospodářského výboru Jan Hajda z ČSSD. „Vzhledem k tomu, že nadnárodní řetězce dováží řadu potravin v řadě případů za dumpingové ceny, má to ten dopad, že například Česká republika ztratila soběstačnost v některých zemědělských produktech,“ upozornil.

Schválená novela mimo jiné zavádí pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Těmto aliancím bude za zneužití tržní síly hrozit postih.

Zpřesňuje také definici významné tržní síly. Bude to takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit vůči dodavatelům bez spravedlivého důvodu výhodu při nákupu potravin. Jejím zneužitím bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje.

Zakázaným zneužitím významné tržní síly se stane nově také provádění auditu nebo kontroly dodavatele na jeho náklady nebo požadování rozborů potravin na náklady dodavatele. Stejným prohřeškem má být, když odběratel nerespektuje výsledky úřední kontroly potravin.

ČTK, ČRo, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme