Šetrné budovy snižují výdaje na energie. Česko je pozadu

Ve čtvrtek v Praze začíná odborná konference Šetrné budovy 2011 o nových energetických trendech. „Chceme použít konferenci jako platformu pro vzdělávání, pro zajímavé diskusní setkání nebo diskusní panely,“ tvrdí předseda České rady pro šetrné budovy Boris Župančič. Rádio Česko je mediálním partnerem konference.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestné uznání: Ondřej Chybík, FA VUT Brno - Nízkoenergetický dům Rockwool

Čestné uznání: Ondřej Chybík, FA VUT Brno - Nízkoenergetický dům Rockwool | Foto: Rockhouse

Zvyšování energetických standardů budov se může projevit i v makroekonomice, a to dokonce dvěma kanály:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zítra v Praze začíná konference Šetrné budovy 2011 o nových energetických trendech. Více ekonom Miroslav Zámečník, ekologický poradce Martin Bursík a předseda České rady pro šetrné budovy Boris Župančič

„První je přechod na tu výstavbu, to znamená, je-li nějakým způsobem zakotveno legislativně, což nepochybně bude, protože od loňského května je to rok, co platí nová direktiva, která ukládá členským zemím úkoly do roku 2020. Obdobně česká vláda má projekt na podporu přechodu na nízkoenergetický standard, respektive na vyšší standardy až k úrovni nulových domů,“ řekl Rádiu Česko ekonom Miroslav Zámečník.

Podle něj finančně může vypomoci i stát. „Všichni víme, že podpora bytové výstavby do osobního vlastnictví se dělá prostřednictvím hypoték a odčitatelnosti úrokových nákladů z daňového základu poplatníka. Nyní se diskutuje v rámci finanční stabilizace, že se ta podpora sníží. Stát, kdyby chtěl podpořit tu výstavbu, tak řekne: ano, ale pokud přijmete vyšší energetický standard, tak protože je to dražší ta výstavba toho objektu, je to používání kvalitnějších materiálů a tak dál, tak to můžete zohlednit například v té odčitatelnosti úroků na původní výši, tedy do 300 000 korun, místo navrhovaných panem ministrem Kalouskem 80 000,“ uvedl Zámečník.

Jak doplnil, investice do přechodu na nízkoenergetické nebo energeticky úspornější standarty se zaplatí v čase.

„Závisí to jenom v zásadě na tom, o kolik rychleji budou stoupat ceny energií oproti cenám ostatního zboží, respektive průmyslových výrobků používaných ve stavebnictví,“ uzavřel ekonom Miroslav Zámečník..

Využití energie ze Slunce

Solární energie je nejperspektivnější obnovitelný zdroj energie, tvrdí bývalý ministr životního prostředí a dnes ekologický poradce Martin Bursík:

„V podstatě všude svítí Slunce, záleží pouze na intenzitě, a to využití solární energie je v tuto chvíli při známých technologiích dvojí: buď se vyrábí elektřina ve fotovoltaických článcích, a tam skutečně ty investiční náklady rapidně klesají rok od roku, firmy zažívají meziroční nárůsty výroby v řádech sta procent, no a tím pádem to jsou pravidla tržní ekonomiky tržní ekonomiky, že čím více se ten výrobek dostává na trh, zvyšuje se jeho efektivita a snižují se investiční náklady.“

Druhým způsobem využití energie ze Slunce je výroba tepla v solárních kolektorech „Kdy je možné natopit zásobník a vlastně si jaksi uschovat teplou vodu pro období dne, kdy ji bude domácnost využívat,“ řekl Bursík.

Česko je pozadu

Česká republika teď dohání zdržení několika desítek let, kdy se stavělo, aniž by kdo dbal na energetické standardy. „My jsme dlouhou dobu žili z přesvědčení, že energie je nekonečně mnoho a že je nekonečně laciná. Bylo to dáno centrálně řízenou ekonomikou, bylo to dáno tím, že i když jsme vstoupili do tržní ekonomiky na konci roku 1989, tak pořád jsme ještě měli regulované ceny. A myslím si, že teprve v posledních letech začíná lidem docházet, že účty za energie tvoří významné části výdajů domácnosti i firem a že toto je jediná cesta, kterou se dají tyto výdaje optimalizovat,“ konstatoval ekologický poradce Martin Bursík.

Župančič míní, že Česká republika pokulhává za světem a máme se co učit „Fakt je, že některé státy, primárně Skandinávie, dokonce i Francie, Británie, Kanada, Austrálie, Nový Zéland jsou to vyspělejší státy, máme se co učit. Pro mě je důležité, že ten trend tady je, že je velmi rychlý, že se velmi rychle vyvíjí, a to mi dává optimismus.“

Vladimír Kroc, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme