Sezónní práce pomáhají českému pracovnímu trhu

Úřady práce dnes zveřejní nejnovější míru nezaměstnanosti. I díky sezónním pracím se očekává pokles počtu lidí odkázaných na podporu, a to zejména v oblastech, kde jiné příležitosti prakticky nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Alena Palečková

Pan Pavel je zámečník, ale teď uklízí Frýdek-Místek. Sezónní práce byla pro něj jedinou možností, jak si vydělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sezónní práce v Moravskoslezském kraji se zajímal redaktor Martin Knitl

„Hledal jsem práci, ale mám přes padesát roků. Berou spíš mladší. Je třeba platit byt a tak dále, takže mi to pomůže,“ říká.

Podobný osud má i pan Tibor. Kdysi se synem podnikal. „Potom zkrachoval, od té doby, od roku 2000, jsem zůstal na podpoře. I když mám řidičák, jsem vyučený, u mě už šance není,“ vypráví svůj příběh.

Každé vytvořené sezónní místo je dobrou zprávou, shodují se úřady práce. Jenže jsou i problematické případy.

Velkou šancí by mohlo být například lesnictví. To by však třeba drobní dřevorubci museli nějaké peníze vydělat, stěžuje si předseda jejich sdružení Petr Šubrt ze Skřipova u Opavy: “Nejsem schopen vzít někoho, aniž bych porušil bezpečnost práce, aniž bych omezoval svou rodinu.“

Míří tím ke sporům o tendry Lesů České republiky. Soukromí dřevorubci tvrdí, že jsou velkými dřevařskými firmami tlačeni k naprostému živoření.

Přitom například Bruntálsko na sezónních pracovních příležitostech stojí a padá. Právě práce v lese by mohla zachránit spoustu rodinných rozpočtů.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme