Smlouva na 15 let za 7,5 miliardy. Siemens získal zakázku na opravy vozů na lince C pražského metra

O údržbu a opravy vozů metra na lince C se bude i nadále starat společnost Siemens. Pražský dopravní podnik minulý týden uzavřel s firmou smlouvu na dalších 15 let, informují pondělní Lidové noviny. Celková hodnota kontraktu se podle deníku pohybuje kolem 7,5 miliardy korun. Siemens má v jeho rámci provést i rozsáhlou opravu vozů, zahrnující výměnu podvozkových rámů a modernizaci interiéru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské metro (ilustrační foto) | Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Nabídku Siemensu schválilo představenstvo dopravního podniku minulý týden v pondělí. „A ve středu jsme uzavřeli nový kontrakt se Siemensem na takzvaný full service pro budoucí období 15 let,“ řekl Lidovým novinám ředitel dopravního podniku Martin Gillar.

Výměna eskalátorů uzavřela vestibul stanice metra Karlovo náměstí. Cestující se vrátí v srpnu 2019

Číst článek

Za správu 53 souprav pro linku C zaplatí dopravce ročně přibližně 500 milionů korun. Částka je pohyblivá, promítají se do ní mimo jiné ceny energií nebo nájmů. „Je v ní započtena také oprava souprav. Oproti první nabídce Siemensu se nám podařilo vyjednat snížení ceny o téměř šest procent,“ dodal Gillar.

Rozsáhlá oprava se bude týkat především výměny rámů podvozků, se kterými byly v minulosti problémy. Za 530 rámů zaplatí dopravní podnik 491 milionů korun bez DPH. Cestující se dočkají také nových plastových sedaček a modernějšího osvětlení.

Vozy M1, které na lince C jezdí od roku 2000, vyrobilo konsorcium firem Siemens, ČKD Praha a Adtranz. Protože společnosti Siemens patří technická dokumentace k vozům, neměl dopravní podnik podle deníku v podstatě jinou možnost než dohodnout se právě s ní.

Siemens se o soupravy na lince C stará i v současnosti. Stávající kontrakt mu vyprší na konci roku 2019. O vozy metra na linkách A a B se stará Škoda Transportation.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme