Silné vztahy mezi Indií a USA. Trump vyzval k odbourání obchodních bariér

Americký prezident Donald Trump vyzval indického premiéra Naréndru Módího, aby udělal víc pro odbourávání indických obchodních bariér. Na svém prvním setkání, které se uskutečnilo v pondělí v Bílém domě, si oba státníci dali záležet na tom, aby zdůraznili význam silného vztahu mezi Indií a USA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump dal ale najevo, že v obchodě mezi oběma zeměmi by si přál větší vyváženost a snížení amerického deficitu. | Zdroj: Reuters

Oba lídři se k sobě na schůzce chovali vřele a indický premiér podle Reuters až přehnaně chválil Trumpovy úspěchy a podnikatelské zkušenosti. "Hluboce oceňuji vaši nesmírnou oddanost k našim vzájemným vztahům," řekl indický premiér pro agenturu Reuters a vyjádřil naději, že vztah obou zemí se nyní ještě více upevní.

Trump byl rovněž velmi vstřícný, dal ale najevo, že v obchodě mezi oběma zeměmi by si přál větší vyváženost a snížení amerického deficitu. "Je důležité, aby se odstranily bariéry, které brání exportu amerického zboží na vaše trhy, a abychom snížili obchodní deficit s vaší zemí," řekl. Americký schodek v obchodu s Indií loni dosáhl asi 31 miliard dolarů (727 miliard Kč).

Aerolinie a zemní plyn

Trump se pochvalně zmínil o nedávné zakázce indických aerolinií na 100 nových letadel od americké společnosti Boeing. Poukázal rovněž na vývoz amerického zemního plynu do Indie v rámci dlouhodobého kontraktu, o němž se právě jedná.

Obě strany v současnosti také sjednávají kontrakty na nákup vojenské techniky. Ministerstvo zahraničí USA schválilo návrh dodávek vojenských dopravních letounů Boeing C-17 do Indie v hodnotě 366 milionů USD. Spojené státy rovněž nabídly Dillí námořní verzi bezpilotního letounu Predator, což by byl kontrakt za více než dvě miliardy dolarů.

Spojené státy se v posledních letech staly největším dodavatelem zbraní a vojenské techniky do Indie. Od roku 2008 obě země podepsaly kontrakty za více než 15 miliard dolarů.

Trump na schůzce přijal Módího pozvání na návštěvu Indie, uvedl Bílý dům. Přesný termín zatím nesdělil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme