Situace malých bank v USA zůstává složitá

Americký index Dow Jones včera dosáhl 28měsíčního maxima. Posiloval také S&P, který k zisku dotáhly i banky. Sektor profitoval zejména ze spekulací o další vlně fúzí a akvizicí mezi malými a středně velkými ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Spekulace přiživil list Wall Street Journal, podle kterého má problémy 98 malých bank, kterým americká vláda nedávno pomohla v rámci stabilizačního programu TARP. To je o 12 více než v polovině roku.

Také podle analytika Fio banky Davida Brzka zůstává situace malých bank složitá. „Není tam vidět výraznější zlepšení,“ potvrdil Brzek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci malých amerických bank mluvil ve Světě o osmé analytik David Brzek

V letošním roce zkrachovalo v Americe zhruba 160 malých bank, od počátku krize v roce 2008 to bylo už 330 bank. A v příštím roce k nim přibudou další, míní Brzek:

„Nedá se očekávat, že by z ničeho nic se situace tak výrazně zlepšila a žádná malá banka už nepadla. Ale myslím, že jich nebude tolik, jako to bylo v letošním roce. Budou to spíš desítky bank.“

Pro finanční sektor ale krachy malých bank podle Brzka neznamenají větší problém. Jak podotkl, důležitá bude stabilita velkých bankovních institucí.

„Na druhou stranu by to mohlo mít vliv třeba na drobné živnostníky nebo malé společnosti, protože například podle Asociace amerických živnostníků každá třetí půjčka pro drobné podnikatele je právě z malých bank,“ dodal analytik.

Někteří experti v příštím roce doporučují nakupovat akcie amerických bank. Kvůli krizi jsou totiž podle nich podhodnocené. S tím souhlasí i David Brzek:

„Rozhodně bych řekl, že v tuto chvíli americký bankovní sektor je perspektivnější než třeba v Evropě. Evropské banky mohou mít další problémy v souvislosti s předluženými státy a dalšímu možnými odpisy. Minimálně z tohoto pohledu si myslím, že americký bankovní sektor je zajímavý, i když vezmeme v potaz problémy malých bank.“

Martin Hromádka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme