Stát chce zdanit vodu, kterou čerpají skicentra na umělý sníh. Vlekaři varují před zdražením skipasů

Umělý sníh zdraží skipasy. Stát totiž plánuje zdanit vodu, kterou vlekaři čerpají do sněžných děl. Z potoků a nádrží ji teď odebírají zadarmo. Často ale víc, než opravdu potřebují.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžné dělo (ilustrační foto)

Sněžné dělo (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ministerstvo zemědělství chce proto hospodaření s vodou v horách regulovat. A připravuje novelu, která by donutila skicentra za vodu zaplatit.

„Návrh řeší zejména problematiku sucha, jedním z podnětů budou zřejmě i platby za odběry povrchové vody pro umělé zasněžování,“ řekl Mladé frontě DNES, která na záměr resortu upozornila, mluvčí ministerstva zemědělství Václav Tampír.

Už týden sledujeme každou kapku vody. Uteklo vám něco? Máme pro vás přehled

Číst článek

Resort tak reaguje na sucho i na upozornění ekologů. Vlekaři ale varují, že na to doplatí hlavně lyžaři. Pokud by stát vodu z přírodních zdrojů opravdu zpoplatnil, hrozí, že budou muset zdražit skipasy. Technické zasněžování je totiž pro česká střediska klíčové. Čekat na přírodní sníh znamená prodělat.

Ekologové i vodohospodáři ale upozorňují, že situace je pro udržitelný koloběh vody neúnosná. Vlekaři prý často čerpají víc vody, než opravdu potřebují. To zatím není možné nijak ověřit - k dispozici jsou jenom odhady.

Ty se ale značně liší. Zatímco Asociace horských středisek tvrdí, že všechny skiareály u nás spotřebují 1,5 milionu kubíků vody, přírodovědci z Krkonošského národního parku odhadují, že to je až 42 milionů kubíků. Jasno by v tom měl udělat projekt, který na několika místech měří skutečně odebraný objem vody. Výsledky budou známy za tři roky.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme