Skláři dostanou od státu nevratnou dotaci 30 milionů korun

Odbory peníze rozdělí mezi zaměstnance, kteří kvůli krizi už několik měsíců nedostávají výplaty. Radiožurnálu to potvrdil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

broušené  sklo

broušené sklo | Foto: Sklárny Bohemia Poděbrady

"Ministerstvo práce a sociálních věcí se dohodlo s ministerstvem financí samozřejmě za souhlasu předsedy vlády, že ministerstvo financí poskytne jednorázovou dotaci příslušnému odborovému svazu, který zastupuje skláře a pracovníky porcelánového průmyslu, tak, aby tyto prostředky byly využity k jednorázové nenávratné pomoci v sociálních případech."

V budoucnosti by lidem v podobné situaci měla pomáhat připravovaná novela zákona o ochraně zaměstnanců před insolvencí. Po vyhlášení insolvence by měli dostat tři mzdy. Novelu zákona minulý týden schválila vláda.

Crystalex Nový Bor jde do konkurzu

O konkurzu společnosti rozhodl soud. Celková výše pohledávek všech věřitelů přesahuje tři miliardy korun. Jiný způsob řešení úpadku představuje reorganizace společnosti, která ale nebyla navržena.

Důvody vysvětlil Radiožurnálu mluvčí pražského městského soudu Petr Kulawiak: "Reorganizace nebyla navržena, protože prakticky došlo v prosinci 2008 k ukončení výroby s ohledem ke krokům banky. A jelikož výroba nepokračovala, nepřipadala v úvahu ani reorganizace a dá se říci, že konkurz byl jediný možný krok, který mohl následovat."

Novoborská sklárna je posledním výrobním podnikem skupiny Bohemia Crystalex Trading. Tu čeká vyhlášení konkurzu zřejmě v pondělí 16. března, kdy se sejdou věřitelé.

Přečtěte si také:
Skláři hlasitě demonstrovali při zasedání vlády
Pece ve sklárnách v Rapotíně definitivně vyhasly
Špidla: Peníze na pomoc sklářům by mohly přijít i z Evropské unie
Městský soud v Praze vyhlásil konkurz na poděbradskou sklárnu

Milan Kopp, Šárka Slezáková, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme