Sklárně ve Světlé nad Sázavou se znovu začíná dařit

Na podzim 2008 nad sklárnou ve Světlé nad Sázavou téměř všichni zlomili hůl. Továrna zaměstnávala přes tisíc lidí, měla obrovské dluhy a byla před krachem. Dnes s novým majitelem je téměř na polovině původního obratu, má třetinu zaměstnanců a před sebou zřejmě slibnou budoucnost. Právě v těchto dnech ve Světlé dokončují stavbu nové pece a další agregát se připravuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sklárny ve Světlé nad Sázavou

sklárny ve Světlé nad Sázavou | Foto: Bohemia Crystalex Trading a.s.

V momentě krachu sklárna zaměstnávala přes 1200 lidí a tavila asi 100 tun skla denně. Po konkurzu s novým majitelem má aktuálně 350 lidí, v následujících měsících plánuje až 500 a tavit bude asi 80 tun. Poslouží k tomu také nová, právě dokončovaná pec.

„Stavíme tady jednu z dalších van, její výkon je 9 tun za 24 hodin, který se vlastně po 24 hodinách promění v krásné skleničky,“ říká Jiří Havránek s dodavatelské firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci sklárny ve Světlé nad Sázavou se zajímal reportér Milan Kopecký

Jen pro zajímavost: sklářská pec za měsíc doslova spořádá elektrické energie za půl milionu. Ředitel sklárny Martin Fait to nepovažuje za nic neobvyklého. O sklo je zájem, a to v celém světě.

„Naši produkci vyvážíme do 47 zemí světa, jsou tam i destinace jako Venezuela, Panama, Mongolsko.“

I když se Světelsko potýká s velikou nezaměstnaností, kvalitní řemeslníci chybí.

„Ve Světlé je dost lidí na drobné manipulační práce, to znamená na balící práce. Z hlediska technologického, to znamená strojníci, zdatní technologové tady v tom potenciálu nejsou. Už nyní máme problémy je sehnat, a nejsou tady z toho regionu.“

Ve sklárně panuje skutečný optimismus. Aktuálně přebírají zákazníky německé společnosti Walter glass, která míří do konkurzu.

„Ten zájem je nebývalý, potýkáme se s tím, že musíme vysvětlovat zákazníkům, že jim nejsme schopni zboží dodat v krátkém časovém horizontu. To je největší problém. Optimismus zatím je; já jsem trošku opatrnější vzhledem k nějakým dalším velkým investicím.“

Nicméně v pořadí čtvrtou pec takříkajíc zapálíme na začátku příštího roku, dodává Martin Fait. Továrna už také dává práci okolním firmám, ať jsou to drobní brusiči, zpracovatelé nebo
dopravci, a tím pomáhá celému regionu.

Milan Kopecký, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme