Sklizeň ovoce bude letos kvůli mrazům malá. Nejhůře jsou na tom meruňky a třešně

Letošní sklizeň ovoce v České republice bude kvůli jarním mrazům opět slabá a měla by činit podprůměrných 134 798 tun. V porovnání s loňskou velmi nízkou sklizní by měla sice vzrůst o 3,8 %, ale proti průměru sklizní posledních pěti let bude propad činit dvanáct procent.

Tento článek je více než rok starý.

Holovousy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovoce, třešně, úroda, sklizeň, sadaři, sad

Ovocným stromům nejvíce ublížily mrazy, silné deště a kroupy. | Foto: Tomáš Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Razantní pokles úrody se čeká u meruněk. Vyplývá to z odhadu sklizně, který k 15. červnu udělal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). „Zejména jsou poškozené meruňky a třešně, škody ale budou i u dalších ovocných druhů,“ řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Mrazy ovocné sady zasáhly v několika vlnách v březnu a v dubnu. Úrodu ovoce mrazy srazily i v roce 2019.

Kromě mrazů se však podle mluvčí ÚKZÚZ Ivany Krškové na letošní úrodě negativně projeví i silné deště a krupobití, které zemi zasáhly v minulých týdnech. „Z tohoto důvodu lze očekávat pokles výnosů a kvality produkce, což se může projevit již v odhadu sklizně jádrovin k 1. září,“ uvedla Kršková.

Sklizeň jablek, která jsou hlavním ovocným druhem, by měla letos vzrůst o osm procent na 111 232 tun. Proti pětiletému průměru by však měly být úroda jablek nižší o 12 procent. Meziroční poklesy sklizně čekají pěstitelé jablek ve středních a východních Čechách. „I jablka byla poškozena mrazy. Očekáváme, že kvůli mrazům bude vyšší podíl jablek určených na průmyslové zpracování, řekl Ludvík.

Mrazy významně srazily úrodu meruněk a třešní, a to hlavně na Moravě. Úroda meruněk by měla letos meziročně propadnout o 75 procent na 525 tun. Mrazy srazily i úrodu třešní, u nichž ovocnáři čekají meziroční pokles téměř o 50 procent na 1126 tun. Úrodu třešní navíc v minulých dvou týdnech významně poškodily silné deště. Není vyloučeno, že kvůli dešťům půjde úroda třešní proti odhadu ještě o polovinu dolů, řekl Ludvík.

Sklizeň višní by měla meziročně klesnout o 12 procent na 5079 tun. U hrušní se čeká nárůst o dvě procenta na 6397 tun. Opět velmi slabá úroda necelých 500 tun se čeká u broskví, které se v Česku přestávají pěstovat. Ještě v polovině 90. let minulého století se roční sklizeň broskví pohybovala na úrovni 11 000 tun. Pěstování broskví v Česku neuneslo konkurenci dovážených broskví z Itálie, Řecka a Španělska.

Z dlouhodobého pohledu si nadále dobře stojí pěstitelé švestek. Jejich úroda by měla sice meziročně klesnout o osm procent na 8389 tun, ale v porovnání s pětiletým průměrem se čeká nárůst o pět procent. U švestek se projevují nové výsadby.

Loni ovocnáři odhadli ztráty kvůli poklesu produkce a zhoršení kvality asi na 200 milionů korun. Od státu na kompenzace škod z mrazů dostali loni přiděleno 50 milionů korun. Úrodu mrazy v Česku decimovaly i v letech 2017, 2016 a 2011. Proti škodám z mrazů se nelze pojistit.

Případné kompenzace škod z letošních mrazů budou podle Ludvíka věcí dalších jednání. Uvedl, že finanční objem celé sklizně ovoce v ČR se pohybuje kolem 1,5 miliardy korun. Desetinový pokles sklizně tak znamená výpadek v tržbách kolem 150 milionů korun. Ne všechny ovocnářské podniky jsou však postiženy stejně.

Výpadek tržeb by ovocnářům mohly částečně kompenzovat vyšší ceny ovoce, zejména meruněk a třešní. Například letošní sklizeň meruněk v Evropě bude především kvůli mrazům nejnižší za posledních 17 let, což se odráží i v cenách. Nynější nadprůměrné ceny jablek na úrovni 42 korun za kilogram půjdou s novou sklizní dolů, očekává Ludvík.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme