Sklo, papír a plasty třídí pravidelně 72 % Čechů, komunálního odpadu ale přibývá

V loňském roce vzniklo v Česku zhruba 26 milionů tun odpadu. Pro představu - je to zhruba 2,5 tuny na hlavu. Oproti předchozímu roku se množství odpadů snížilo o zhruba 4,5 %. Vyplývá to z každoročního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad, kontejner, recyklace (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Méně odpadů je díky firmám. Produkce podnikového odpadu totiž loni klesla meziročně o více než šest procent. Na druhou stranu právě podniky jsou hlavními producenty opadu - z celkových 26 milionů tun na ně připadá 22 milionů.

Kam s plasty? Čína omezuje dovoz odpadu, čeští zpracovatelé ho nemají kam udat

Číst článek

„Produkce podnikových odpadů má spíše klesající tendenci. Od roku 202 se snížila o 13 %. Výraznější v produkci byl zaznamenán v roce 2005, kdy se začaly z elektrárenských popílků vyrábět certifikované výrobky – neodpady, které mají uplatnění hlavně ve stavebnictví, vysvětlila Radiožurnálu mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

V českých domácnostech je trend opačný. Produkce komunálního odpadu se oproti předchozímu roku zvýšila o více než 7 %.

„Produkce komunálního odpadu se za posledních 15 let zvýšila o čtvrtinu, vloni dosáhla 3 600 000 tun, což je v přepočtu na jednoho obyvatele 339 kg,“ popisuje změnu mluvčí statistiků Báčová.

Třídí se stále víc

„V posledních 15 letech domácnosti produkují stále více plastových odpadů, dobrou zprávou ale je, že se jich stále více vytřídí, aby mohly být recyklovány,“ dodala mluvčí. Podle statistiků obecně tříděný odpad představoval 14 % produkce komunálního odpadu.

Sběr víček? Lepší je recyklovat a přispívat přímo potřebným, tvrdí české organizace

Číst článek

Sběru a recyklaci obalů, jako jsou plastové lahve, papírové kartony, se v Česku věnuje společnost EKO-KOM. Pro své statistiky ale používá jinou metodiku než Český statistický úřad.

Podle EKO-KOMu každý Čech loni vytřídil v průměru 45 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. V porovnání s rokem 2015 je to o 2,5 kilogramu více. Množství vytříděných odpadů rok od roku stoupá a pravidelně třídí odpad 72 % obyvatel.

Vyrábí se dlažba i obrubníky

„Děláme z toho například plastovou zatravňovací dlažbu, záhonové chodníky, obrubníky, velkým trhem jsou momentálně plastové plotovky. Děláme spoustu dalších výrobků – ať už pro průmysl nebo koncového spotřebitele,“ popsal Radiožurnálu generální ředitel společnosti Transform Lázně Bohdaneč Jan Mec další využití plastů vytříděných ve žlutých kontejnerech.

V evropském srovnání patří Česko v recyklaci obalů ke špičce, ale řada českých měst řeší problémy s plastovými odpadky, protože je některé firmy nechtějí vykupovat. Plastový odpad totiž často míří ke zpracování do ciziny. Jenže na celosvětovém trhu je ho teď moc.

Hlavním důvodem je omezení dovozu vytříděných plastů do Číny. Právě tam každoročně míří až čtvrtina plastových odpadků z celé Evropy. Někteří zpracovatelé proto plasty úplně odmítají. Například podle výkonného ředitele Svazu průmyslu druhotných surovin Petra Šulce klesá poptávka už několik let.

Ondřej Luštinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme