Škoda Auto opět nejlepším českým podnikem

Škoda Auto obhájila první pozici v žebříčku 100 nejvýznamnějších společností České republiky za loňský rok. A to i přes téměř devítimiliardový pokles tržeb. Na dalších místech se podle velikosti obratu umístily společnosti Unipetrol, ČEZ, Transgas a OKD. V první desítce jsou také Česká rafinérská, Český Telecom, Foxconn cz, Agrofert a Siemens Group Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škoda Fabia | Foto: Škoda Auto

Z výsledků žebříčku například vyplývá, že více než tři haléře z každé koruny hrubého domácího produktu loni vyprodukovaly jen tři firmy z čela tabulky. Podle Stanislavy Hronové, proděkanky Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické, jsou v žebříčku Czech TOP 100 podniky, které se nejvíce podílejí na výkonnosti naší ekonomiky. "Obecně sektor nefinančních podniků zajišťuje 60 procent HDP v ČR a mezi našimi 100 nejlepšími podniky je z hlediska přidané hodnoty 100 těch, které vytvořily 1 jednu pětinu hrubého domácího produktu v sektoru nefinančních podniků, což potvrzuje významu žebříčku Czech TOP 100."

Z porovnání se dá usuzovat i na celkové zdraví naší ekonomiky. A to je podle Hronové velice dobré. "Když se podíváme na to, jak se vyvíjel zisk deseti nejlepších podniků, tak v roce 2000 vytvořilo těch 10 nejlepších zisk 38 miliard, v roce 2001 to bylo 42 miliard a v roce 2002 50 miliadrm, což je ukazatel výmluvný."

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme