Škoda Auto se s odbory dohodla na odstávkách výroby

Dohoda znamená, že zaměstanci mladoboleslavské automobilky mají zrušené páteční odpolední směny 7., 14. a 21. prosince a prodlouženou firemní dovolenou od 2. do 4. ledna. Cílem plánované odstávky je snížit výrobu o 1800 vozů. Podle mluvčího firmy Milana Smutného si ještě obě strany musejí vyjasnit personální otázky především kolem zaměstnanců, kteří si v tyto dny dovolenou vzít nemohou. Zatímco podle vedení Auto Škoda nejde o žádný drastický zásah do výroby, odboráři v tom vidí první signál blížící se krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

auto | Foto: Jan Rosenauer

"Škoda Auto nebude stát mezi 21. prosincem a 7. lednem, tedy tři týdny kvůli hospodářské recesi. Zaprvé 21. začínají krásné a dlouhé Vánoce, do prvního ledna jsou pouhé tři pracovní dny a my jsme už na začátku roku 2001 v kolektivní smlouvě stanovili s odbory, že budou mít všichni zaslouženou dovolenou. Takže to není přerušení práce ale dovolená, protože se nevyplatí rozjet tento gigant", řekl Radiožurnálu ještě před jednáním s odbory mluvčí Smutný.

K podobným opatřením už v Mladé Boleslavi několikrát došlo. Podle mluvčího firmy Milana Smutného to neznamená, že by firma měla problémy s odbytem. "Je pravdou, že v říjnu jsme odstavili továrnu na dva dny a nevyrobili jsme 3800 vozů a nyní 7., 14., a 21. prosince nebude odpolední páteční směna. Takto zredukujeme, nikoli zastavíme výrobu, a to o 1800 vozů. Dohromady tedy asi něco přes 5 tisíc vozů, což je zhruba jedno procento naší celoroční produkce, přičemž naše továrna jela v létě bez celozávodní dovolené a udělali jsme 20 tisíc vozů navíc."

Plánované zrušení tří předvánočních směn odboráři považují za první signál blížící se krize. Management firmy to ale odmítá, protože poptávka po vozech neklesá. Podmínkou pro uskutečnění odstávky je to, že si lidé vezmou dovolenou. Odbory k tomu podle předáka Jaromíra Cvrčka mají výhrady. "Jedná se o to, aby odbory KOVO těm zaměstnancům, kteří už nemají žádnou řádnou dovolenou, vyjednaly pro tuto pozici co možná nejlepší pracovní podmínky".

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme