Škoda Electric získala miliardovou zakázku. Od prestižního zákazníka

Plzeňská Škoda Electric získala zakázku za miliardu korun. Pro plzeňského výrobce trolejbusů, trakčních motorů a pohonů jde o zajímavý kontrakt nejen kvůli jeho finančnímu objemu, ale oceňuje ho hlavně proto, že se mu podařilo získat prestižního světového zákazníka. Tím je americký koncern General Electric Transportation.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lokomotiva Škody Electric | Foto: ŠKODA ELECTRIC a.s.

Škoda Electric mu dodá mechanické pohony pro 110 lokomotiv, jak řekl šéf divize trakční motory Martin Sobotka:

„Pro nás to znamená 660 těchto mechanických pohonů, protože každá lokomotiva má šest kusů těchto mechanických pohonů. Zákazníkem je tedy americká firma General Electric Transportation a konečná destinace je Kazachstán.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O prestižním kontraktu pro Škodu Electric mluvila Monika Zettlová

Škodu Electric si americký strojírenský gigant, který patří mezi největší světové výrobce lokomotiv pro nákladní dopravu, vybral podle generálního ředitele plzeňské firmy Jaromíra Šilhánka také díky referencím.

„Dalším důvodem je dát zajímavou nabídku z pohledu ceny, termínů, garance kvality a vůbec prokázat, že firma má zavedený pořádek, nějaké standardy, které firmy typu General Electric vyžadují.“

Zakázka je významná nejen pro celou Škodu Electric, ale speciálně pak pro divizi trakční motory, jak potvrzuje její ředitel Martin Sobotka:

„Je to největší jednorázový kontrakt v historii divize trakční motory. Odkrývá nám to možnosti spolupracovat s takovým gigantem jako je General Transportation.“

Nové lokomotivy, konstruované pro rychlost až 160 kilometrů v hodině, musí splňovat velmi vysoké nároky na spolehlivost provozu. Stejně tak motory, které musí Škodovka kompletně vyvinout, čeká velmi náročné testování.

„Určitě extrémní jsou teploty v Kazachstánu, takže mechanický uzel je konstruován na teploty od minus 55 do plus 55 stupňů.“ Náročné požadavky jsou i na odolnost proti rázům nebo dlouhou životnost.

Škoda Electric, která zaměstnává 750 lidí, plánuje letos utržit zhruba čtyři miliardy korun. Export firmy dosahuje téměř dvou třetin produkce.

Monika Červená, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme