Škoda v Číně láme rekordy

Škoda vloni prodala v Číně více než 123 tisíc osobních vozů. Nárůst ve srovnání s rokem 2008 byl o 107 procent, tedy vůbec největší ze všech značek nabízených v nejlidnatější zemi světa. V Číně, která je v současnosti největším automobilovým trhem na světě, se nyní vyrábí tři modely vozů Škoda v závodu Šanghaj Volkswagen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škoda v Číně | Foto: Robert Mikoláš

„Máme tu celkem čtyři výrobní závody, ve kterých pracuje na 18 tisíc lidí,“ ukazuje mi průvodkyně, zatímco projíždíme mezi jednotlivými linkami. V jedné z nich se vyrábí boky aut, o kus dál se už montují dveře, a tak to jde dál až k finálnímu výrobku. „V továrně číslo jedna se vyrábí Škoda Fabia a Volkswagen Polo,“ dodává.

Vedoucí provozu Čcheng Liang | Foto: Robert Mikoláš

Vše je tu automatizované a digitalizované. Továrna společného podniku Šanghaj Volkswagen u An-tchingu, která si mimochodem vloni připomněla 25 let v Číně, snese srovnání s podobnými podniky v Evropě.

Čínští dělníci tu pracují ve dvou směnách osm hodin denně od pondělí do pátku. „Než se dostanou k výrobní lince, musí samozřejmě projít školením, které trvá jeden až tři měsíce podle toho, o jakou specializaci jde. A až získají dostatečnou kvalifikaci, mohou začít pracovat v montážní hale. Techniky a zaměstnance na vyšších postech pak posíláme do zahraničí,“ říká 34letý vedoucí provozu Čcheng Liang.

Reklamní plakát na Škodu Superb | Foto: Robert Mikoláš

Těmi, kdo předávají zkušenosti a učí čínské zaměstnance, jsou zase čeští experti, kteří do Šanghaje přijíždějí na tři až čtyři roky. Škoda vstoupila na čínský trh teprve v roce 2006. První vůz, model Octavia, pak do prodeje uvedla v polovině 2007. Už na konci loňského roku však zaznamenala velký úspěch, který překonal všechny dosavadní rekordy.

Plán továrny Shanghai Volkswagen | Foto: Robert Mikoláš

Co za ním stojí, na to se ptám výkonného ředitele Petera Milinga: „Škodovka byla v Číně prakticky neznámá. Museli jsme ji tedy místnímu zákazníkovi nejprve představit, seznámit ho s její historií, s úspěchy, kvalitou. Tedy že nejde o nějakého neznámého nováčka, ale o světově proslulou značku. Jinými slovy bylo nutné si získat důvěru Číňanů. To trvalo celý rok, než jsme začali s vlastním prodejem.“

Brána do závodu číslo 3 | Foto: Robert Mikoláš

Důležité je podle Milinga i nabízet stejně kvalitní výrobky, jaké sjíždějí z linek v Evropě. Jak dodává, zpočátku proto bylo nutné investovat velké peníze, postupně se ovšem rychle vracejí. „Dosud nabízíme tři známé modely - Fabii, Octavii a Superb, který se letos bude poprvé prodávat celý rok. A protože předpokládáme další růst zájmu o osobní vozy v Číně, chceme zvýšit prodej o více než 50 procent ve srovnání s rokem 2009. Příští rok navíc chystáme představit i další modely Škodovky,“ svěřuje se s dalšími plány Peter Miling.

Volkswagen Polo | Foto: Robert Mikoláš

Dnes má Škodovka 235 prodejních míst po celé Číně. Nechybí ani v tibetské Lhase nebo Urumči, metropoli autonomní oblasti Sin-ťiang. Podle Milinga jsou některé místní autosalóny Škodovky dokonce jedny z nejlepších na světě. Největší potenciál je stále na bohatším východě Číny. Velmi zajímavý však začíná být i jih země. Nezbytným předpokladem je ovšem kvalita vozů, a tu prověřuje i zkušební okruh, postavený v letech 1997 až 2003 také v An-tchingu.

Výkonný ředitel Shanghai Volkswagen Peter Miling | Foto: Robert Mikoláš

Přiznám se, že jízda téměř kolmo, kdy člověk okénkem ve dveřích navíc kouká do dráhy pod sebou a ručička na tachometru ukazuje 200 km/h, nepatřila zrovna k nejslastnějším okamžikům. Na testovacích řidičích, kteří tu denně najednou v průměru téměř 400 kilometrů, ovšem záleží i celkový úspěch Škodovky v Číně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Škoda v Číně láme rekordy

<iframe width="510" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;t=h&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=31.293294,121.178298&amp;spn=0.006418,0.010943&amp;z=16&amp;output=embed"></iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/?ie=UTF8&amp;t=h&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ll=31.293294,121.178298&amp;spn=0.006418,0.010943&amp;z=16&amp;source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu: Šanghaj Volkswagen u An-tchingu v Číně</a></small>

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme