Škrty v rozpočtu jsou nutné, tvrdí ministerstvo financí

Letošní schodek veřejných financí by mohl být 4,8 až pět procent hrubého domácího produktu. To je odhad náměstka ministra financí Eduarda Janoty. Deficit by tak byl nepatrně vyšší, než naší republice povolují pravidla Evropské unie. Loni schodek činil tři procenta HDP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské peníze | Foto: Jan Rosenauer

Česko se zavázalo, že jeho schodek nepřekročí 4,7 procenta HDP. Pro příští rok jsou proto podle Janoty bezpodmínečně nutné škrty. Jinak vláda program nesplní a bude jí hrozit, že do roku 2010 euro mít nebudeme. Podle resortního náměstka je nutné ušetřit nejméně 25 miliard korun.

Itálie bojuje se stropem deficitu

Za překročení tříprocentního deficitu HDP hrozí Itálii sankce. Podle evropského statistického ústavu země překročila strop deficitu v letech 2004 a 2003. Italská vláda přitom v polovině března tvrdila, že deficit v roce 2003 vystoupil na 2,9 a v roce 2004 na 3 procenta HDP.

Podle Eurostatu však Itálie už před dvěma roky překročila tříprocentní strop. Vzhledem k dalším nesrovnalostem by překročení mohlo být i vyšší než 3,1 procenta. Evropský komisař pro ekonomické a měnové otázky Joaquín Almunia nevylučuje sankce. Bude se o nich debatovat na příštím Ekofinu v polovině července.

Vědunka Lunardi, Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme