První propad za 30 let. Skupina PPF loni vykázala ztrátu 7,42 miliardy korun

Skupina PPF zesnulého Petra Kellnera vykázala loni ztrátu 291 milionů eur (7,42 miliardy korun), zatímco o rok dříve dosáhla čistého zisku 1,005 miliardy eur (25,5 miliardy korun). PPF dosáhla ve druhém pololetí zisku 93 milionů eur (2,4 miliardy korun), zatímco v tom prvním byla ve ztrátě 384 milionů eur (9,5 miliardy korun).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrat k ziskovosti během koronavirové pandemie umožnilo největší tuzemské investiční skupině rozkročení do různých oborů a regionů, uvedl její mluvčí Leoš Rousek.

PPF zveřejnila video s Kellnerem. ‚Pokud vás nebaví práce, tak pak je lepší mekáč,‘ říkal

Číst článek

„Negativní ekonomické prostředí způsobené pandemií se soustředilo v odvětví spotřebitelského úvěrování. V rámci finanční divize skupiny se naopak výrazná odolnost vůči vnějším šokům a současně schopnost dalšího růstu projevila v korporátním i retailovém bankovnictví,“ uvedla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková. Je zároveň členkou nově zřízeného čtyřčlenného řídicího výboru skupiny. Ten byl ustaven po březnové tragické smrti zakladatele a hlavního akcionáře PPF Kellnera.

Strategie geografické a oborové diverzifikace PPF loni podle ní prošla tvrdým testem a prokázala, že umí tlumit dopady pandemických událostí na konsolidované výsledky skupiny.

„Negativní výsledky zůstaly koncentrované zejména ve spotřebitelském financování. Tento sektor vykazuje značnou citlivost vůči ekonomickému vývoji. Pandemie a prudký, avšak přechodný propad hospodářské aktivity vedly k jeho zhoršení, což se negativně promítlo do výsledovky Home Creditu,“ řekl novinářům analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Současné ekonomické zotavení se promítne v postupném zvyšování kvality aktiv. Zisky, které generuje spotřebitelské financování, by tak podle Pfeilera měly v následujících kvartálech opět vzrůst.

Poprvé v historii

PPF nyní chystá spojení své bankovní divize, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy, s Monetou Money Bank, kde drží významný podíl. Obchod musí potvrdit červnová valná hromada Monety.

Moneta podepsala s PPF smlouvu o akvizici Air Bank, Home Creditu a Benxy. Schválit ji musí akcionáři

Číst článek

Do ztráty se PPF propadla loni poprvé za svou třicetiletou historii. Podle Jiráskové je to třeba hodnotit v kontextu zisků dosažených v předchozích letech. Celkový čistý zisk skupiny v letech 2011 až 2020 činil 5,5 miliardy eur (140 miliard korun), zatímco hodnota aktiv PPF za stejné období vzrostla téměř trojnásobně na 39,7 miliardy eur (1,01 bilionu korun),“ upozornila.

Skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Celosvětově na konci roku 2020 zaměstnávala více než 94 000 lidí.

PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku. Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. byl až do své smrti nejbohatší Čech Petr Kellner, který podle výroční zprávy společnosti ovládal 98,93 procenta PPF.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme